ABD’den Blockchain’e 200 bin dolar yatırım

 ABD’den Blockchain’e 200 bin dolar yatırım

Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı Blockchain‘e yatırım yapacağını açıklamıştı ve o yatırımın tutarı belli oldu. Güvenlik sistemlerini Blockchain teknolojisine entegre etmeyi amaçlayan projeye 199.984 dolar bütçe ayrıldığını açıklandı. ABD göç alan bir ülke olduğu için güvenlik problemleri sıkça baş gösteriyor.

ABD’den Blockchain’e 200 bin dolar yatırım geliyor. Amerika Birleşik Devletleri geliştirmeye başladığı sistem seyahat, vatandaşlık ve istihdam gibi konularda kişilerin kimlik bilgilerinin doğrulunu kanıtlamaya yarayacak. Bu sayede kağıt tüketimi de azalacak ve hem güvenlik sağlanmış olacak hemde geri dönüşüme katkı sağlanmış olacak. Şu an ki sisteme tamamen kağıda bağımlı, veri alışverişinin mümkün olmadığı, kaybolmaya, sahteciliğe ve imha etmeye karşı hassas bir yapıya sahip.

Güvenlik Üst Seviyelere Çıkarılıyor

Ortaya çıkarılacak sistem, verileri korumanın yanında devamlı olarak sürdürülmesi gereken işlerinin tam performansla zaman kaybı yaşatmadan ilerlemesini de sağlayacak. Amerika Birleşik Devletleri hassaslaştırdığı güvenlik politikalarını geliştirmeye de para harcamaya devam ediyor. Özellikle Çin’in Blockchain yatırımlarının açıklanmasının ardından bu açıklamaya bir karşılık niteliğinde bir yatırım planı açıklandı.

 

ABD’den Blockchain’e 200 bin dolar yatırım

Geçtiğimiz günlerde Çin Blockchain’e 2023 yılına kadar 2 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Çin’deki Blockchain yatırımlarını arttırıyor ve bu alanda liderliğini ilan ediyor.  Amerika piyasa istihbarat şirketi IDC’nin araştırmasına göre Çin’in yapmış olduğu ve yapacağı Blockchain yatırımlarını bankacılık sektörü için yaptığı iddia ediliyor. Blockchain teknolojisinin resmi olarak tanınması kullanım alanlarını ve sektördeki harcamaları arttıracağına kesin gözüyle bakıyor. Çin gibi büyük bir devletin yapacağı resmi yatırımlar Blockchain teknolojisine büyük yatırımların yapılmasına sebep olacaktır.

Amerika’nın Blockchain kullanım amacı daha çok iç güvenliği sağlamakken Çin’in kullanım amacı daha çok bankacılık sektörü ile alakalı. Bu durum Blockchain’in ne kadar fonksiyonlu bir teknoloji olduğunu gösterir. Daha önce de Avusturya merkezli bir şirket Blockchain tabanlı bir güvenlik sistemi için 143 bin dolarlık yatırım yapmıştı. Blockchain teknolojisi hayatımızı uzun vadede ve kısa vadede kolaylaştıracak bir yapıya sahip.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Bitcoin ile uçak bileti devri başlıyor

Kripto destekli banka Revolut büyük yatırım peşinde

Çin’in Blockchain yatırımları artıyor

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir