Nestle ve Carrefour, Blockchain kullanmaya başlıyor

 Nestle ve Carrefour, Blockchain kullanmaya başlıyor

Gıda sektörünün önde gelenlerinden Nestle ve Carrefour, insanların güvenli alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla Blockchain kullanmayı düşünüyor.

Nestle ve Carrefour, bebekler için süt bazlı ürünlerin tedarik zincirini izlemek için IBM’in Food Trust (Yiyecek Güveni) Blockchain teknolojisini kullanıyor. Bu yolla tüketiciler aldıkları ürünün rafa gelene kadar hangi yolları geçtiğini öğrenebiliyor.

Özellikle bebek ve çocuk ürünlerinde kullanılması düşünülen sistemin kullanılma amacı olarak insanların çocuklarına güvenle ürün alıp tüketmesi gösteriliyor.

Öncelikli olarak GUIGOZ Bio 2 ve 3 bebek sütünün izlenmesi planlanıyor.

Müşterilerin istedikleri bilgilere ulaşabilmesi için yapması gereken şey ise ürünün üstündeki QR kodunu taramak.

Şirketin yaptığı açıklama, “Blockchain teknolojisi, şeffaflığı arttırıyor ve ebeveynlerin bebek beslenmesi için beklediği yüksek kaliteli ürünlere geçişi destekliyor. Nestle ve Laboratoires Guigoz için bu yenilikçi blockchain teknolojisi, şeffaflık ve ürünlerinin kalitesini sağlamak için gereken yüksek bakım standartları için yeni bir referans noktası oluşturuyor” şeklinde.

Yakın zamanda ortaya çıkan Çin’de melamin kaynaklı süt, Polonya’da hastalıklı et dağıtımı skandallarından sonra güvenli alışveriş yapmak çok daha önemli bir hal aldı.

Daha önce Cargill ve Walmart gibi büyük şirketler tüketici endişelerinden dolayı Blockchain teknolojisini kullanmaya başlamışlardı. Şirketler kullanıcılara gıdaların doğal yollardan geldiğini ve yol boyunca endişe verici bir şey yaşanmadan geldiğini ispatlamak istiyorlar.

Peki Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain, en basit ifade ile şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemidir.

Düşünülenin aksine bir veritabanı değildir çünkü kaydedilen veriler değiştirilemez ya da silinemez. Bu özelliğini verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmasına borçludur.

Bir veri girilmesi gerektiği zaman iki ortak arasında izinsiz bir veri girilemez ve girilen bir veri değiştirilemez.

Blockchain Nasıl Ortaya Çıktı?

Blockchain 2008–2009 yılları arasında Bitcoin ile birlikte Satoshi Nakamoto tarafından icat edilmiştir.

Bu Satoshi Nakamoto’nun bir kişi ya da grup olduğunu hala bilinmiyor. Kendisi bu teknojinin tam anlamıyla çalıştığından emin olduktan sonra insanlara hibe ettiğini ve başka teknolojiler üzerinde çalışmalara yoğunlaşacağını belirttiği bir mailden sonra ortadan kayboldu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için Twitter, Instagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

3 Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir