Çin’in kripto parası ”dijital Yuan” geliyor

 Çin’in kripto parası ”dijital Yuan” geliyor

Blockchain yatırımlarıyla adından sürekli söz ettiren Çin Halk Cumhuriyeti‘nin yapmış olduğu kripto para çalışması da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Çin’in kripto parası dijital Yuan geliyor. Geçtiğimiz günlerde Blockchain’e 2023 yılına kadar yapılan yatırımların 2 milyar dolar seviyesine ulaşacağı açıklanan Çin kripto parasını da üretiyor.

Dijital Yuan Geliyor

Çin kendi kripto parasını 6-12 ay içerisinde ”kesin” olarak kripto para yatırımcılarıyla buluşturacak. Uzmanlara göre Çin’in kendi kripto parasını çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. Her devlet gibi Çin’de kendi ulusal parası yuan’ı dijitalleştirmeye çalışarak dijital yuan‘ı çıkarmayı hedefliyor. Devlet yetkililerinden henüz bir açıklama gelmese de belirtilen süre zarfında bir açıklama geleceği düşünülüyor.

Çin üreteceği dijital yuan ile dünyada bir ilki gerçekleştirecek. Kendi kripto parasını yapacak ilk devlet olacak Çin’de Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım miktarının fazla olması devlet yetkililerinin de dikkatini ve ilgisini çekmiş durumda. Yapılan yatırımların hem ülkede kalması adına da büyük bir proje olması beklenen dijital yuan‘ın büyük yatırım toplaması bekleniyor.

Çin’in kripto parası dijital Yuan geliyor.

Blockchain’e 2 Milyar Dolar Yatırım

Çin 2023 yılına kadar Blockchain’e 2 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor. Amerika piyasa istihbarat şirketi IDC’nin araştırmasına göre Çin’in yapmış olduğu ve yapacağı Blockchain yatırımlarını bankacılık sektörü için yaptığı iddia ediliyor. Blockchain teknolojisinin resmi olarak tanınması kullanım alanlarını ve sektördeki harcamaları arttıracağına kesin gözüyle bakıyor. Çin gibi büyük bir devletin yapacağı resmi yatırımlar Blockchain teknolojisine büyük yatırımların yapılmasına sebep olacaktır.

Kriptografi Yasası’nın Çıkması Süreci Hızlandırdı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping yapmış olduğu blockchain (blok zincir) açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çekmişti. 27 Ekim tarihinde Çin’de Kriptografi yasası çıktı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin en yetkili organı olan Ulusal Halk Kongresi, kriptografi yasasını Kongre’den geçirdi.

Çin’in ABD ile her alanda yarışmasına yeni bir alan daha eklenecek gibi görünüyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlükte olacak yasa;

  • Şifreleme uygulama ve yönetimini standartlaştırmak,
  • Şifreleme ticaretinin gelişimini teşvik etmek,
  • Ağ ve bilgi güvenliğini sağlamak ve bilimsel,
  • Standartlaştırılmış ve yasallaştırılmış şifre yönetimi seviyesini iyileştirmek gibi konu başlıklarını içeriyor.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

ABD’den Blockchain’e 200 bin dolar yatırım

Çin’de Kriptografi yasası çıktı

Nestle ve Carrefour, Blockchain kullanmaya başlıyor

 

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir