Almanya’daki negatif faiz kripto para talebini arttırabilir

 Almanya’daki negatif faiz kripto para talebini arttırabilir

Almanya’da uygulanmaya başlayan negatif faizler alternatif paralara olan talebi arttırabiliyor. Avrupa Merkez Bankası tarafından uygulanan para saklama ücreti nedeniyle böyle bir uygulamaya giden Volksbank Raiffeisenbank Fürstenfeldbruck (VRF) isimli banka bu uygulamayı yapmaya mecbur olduklarını söyledi. Almanya’daki vatandaşlar ise paralarını korumak için alternatif para birimleri aramaya başlayacak belki de kripto paralara yatırım yapacaklardır. Almanya’nın çok büyük bir ekonomi olması gerçeğini de düşünürsek kripto paralara olan ilgi ve talebin artması bekleniyor. Almanya’daki negatif faiz kripto para talebini arttırabilir.

Negatif Faiz Nedir?

Negatif faiz, bankaların müşterilerine ”bana getirdiğin para için sana faiz ödemem, üstüne faiz alırım” demesi olarak açıklanabilir. Yani bankaya yatırılan mevduatlardan belli oranlar faizler alınacak ve yatırılan para sürekli olarak azalacaktır. Normalde 100.000 Euro ve üzeri mevduatlar için uygulanan negatif faiz artık 1 Euro‘luk bir mevduatlarda bile uygulanacak.

Banka yetkililerinin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Son zamanlarda başka bankalardan birçok yeni müşteri geldi ve gelmeye devam ediyor.

Sürekli artan müşteriler ve kendileriyle birlikte getirdikleri mevduatları toplayan banka topladığı mevduatları saklama işlemini Avrupa Merkez Bankası aracılığıyla yapıyor. Avrupa Merkez Bankası para saklama ücreti uygulaması başlatması para saklama maliyetleri ortaya çıktı. Bu sebepten dolayı ise bankalar negatif faiz uygulamasına gitmek zorunda kaldı.

Negatif Faiz Uygulayan Ülkeler

İsviçre: -1,25

Danimarka : -0,65

İsveç: -0,50

Japonya: -0,10

Almanya: – 0,5

Almanya’daki negatif faiz kripto para talebini arttırabilir

Negatif Faiz’in Kripto Paralara Etkisi Ne Olacak?

Almanya’da yaşayan veya mevduat sahibi kişiler artık paralarını bankaya yatırmaya çekinmeye başladılar. Normalde bankalara yatırılan paralar pozitif yani artı faiz alırken artık mevduatlar sürekli eksilecek. Bu sebepten dolayı insanlar emekleri karşısında elde ettikleri gelirlerin böyle bir uygulama yüzünden azalmasına göz yummayacaktır. Bundan dolayı artık paralarını başka yatırım araçlarına kaydıracaklardır. Bunların en çok dikkat çekeni ise kripto paralar olarak gösteriliyor. Kripto paralar her geçen gün popülerleşiyor ve kendilerini geliştirerek ödeme alternatifi özelliğini güçlendirmeye çalışıyorlar. Birçok kripto para şirketleri büyük şirketlerle anlaşarak ”var olduklarını” tüm piyasaya gösteriyorlar. Dünya’da negatif faizlere maruz kalan paraların hacmi tam tamına 17 trilyon dolar. Bu paralarla kripto paralara yapılacak yatırımların ne kadar ciddi artışlar yaşatacağı da söylenenler arasında yer alıyor.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Ünlü oyun geliştiricisi Ubisoft EOS platformuna katıldı

Çin’in kripto parası ”dijital Yuan” geliyor

ABD’den Blockchain’e 200 bin dolar yatırım

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir