Çin’den gelen açıklama Bitcoin fiyatını düşürdü

 Çin’den gelen açıklama Bitcoin fiyatını düşürdü

Çin’de yasa dışı faaliyet gösteren kripto para borsalarına karşı sert müdahaleler geleceği açıklandı. Çin Merkez Bankası (PBoC)’ndan gelen açıklamaya göre kripto para alım satımına karşı önemler alınacak. Bu açıklamadan sonra ise Bitcoin fiyatı 7400 dolardan 6900 dolar seviyelerine geriledi. Çin son zamanlarda yaptığı Blockchain ve kendi dijital parasını üretmekle ilgili gelişmelere meşguldü. Ancak Çin kripto para alım satımının ne kadar büyük bütçelerle yapıldığını fark edip artık buna bir son vermek için açıklamalar gerçekleştirdi.

Bu açıklamayı yapmalarındaki en büyük sebep ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin blockchain ve kendi dijital parasını geliştirmesi haberlerinin ardından Çinli vatandaşların Bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilgi ve yatırımlarının artması sebep olarak gösterilebilir. Çin Merkez Bankası olaya hem el attı ve bu yaşanan yatırım artışının önüne geçti.

Çin Merkez Bankası (PBoC) açıklaması ise tam olarak şöyle:

”Yasa dışı işlemlerde fark edildiği anda, ilgili kurum kapatılacak ve bu işlem en kısa zamanda gerçekleşecek.”

Açıklamadan sonra ise Bitcoin fiyatı 7400 dolardan 6900 dolar seviyelerine geriledi

Bu gelişmelerden sonra Bitcoin fiyatı sert bir düşüş yaşadı. Çin’in Shenzhen eyaletinde faaliyet gösteren 39 yasa dışı kripto para borsasının olduğu iddia ediliyor. Çin devletinin asıl ise bu yasa dışı faaliyet gösteren borsalar olarak açıklandı. Çin hükümetine bağlı medya yayın organlarından yapılan açıklamalarda ise ”Yatırımcılar, blockchain ile kripto para birimlerini birbirleriyle karıştırmamalılar” uyarısı yapıldı.

Çin’deki Blockchain Gelişmeleri

Yapılan araştırmalara göre Çin’in 2023 yılına kadar Blockchain’e toplamda 2 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor. Çin kendi kripto parasını 6-12 ay içerisinde ”kesin” olarak kripto para yatırımcılarıyla buluşturacak. Uzmanlara göre Çin’in kendi kripto parasını çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. Her devlet gibi Çin’de kendi ulusal parası yuan’ı dijitalleştirmeye çalışarak dijital yuan‘ı çıkarmayı hedefliyor. Devlet yetkililerinden henüz bir açıklama gelmese de belirtilen süre zarfında bir açıklama geleceği düşünülüyor.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Almanya’daki negatif faiz kripto para talebini arttırabilir

Ünlü oyun geliştiricisi Ubisoft EOS platformuna katıldı

Çin’in kripto parası ”dijital Yuan” geliyor

 

 

 

Gökhan Kaya

4 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir