50 milyon dolarlık kripto para çalındı

50 milyon dolarlık kripto para çalındı

ABONE OL 

Dünya’nın en çok kullanılan borsalarından olan Güney Kore merkezli UpBit borsası bugün siber saldırıya uğradı. 50 milyon dolarlık kripto para çalındı. Saldırıda 342 bin Ethereum (ETH) çalındı. Yaklaşık olarak değeri 50 milyon dolar olan Ethereum başka cüzdanlara dağıtıldı.

Upbit’in işleticisi Dunamu’nun CEO’su Lee Seok-Woo olayı doğruladı. Lee Seok-Woo’nun açıklamaları ise şöyle:

27 Kasım 2019 13:06’da 342 bin ETH (yaklaşık 50 milyon dolar) Upbeat Ethereum Sıcak Cüzdanı’ndan bilinmeyen bir cüzdana aktarıldı. Bilinmeyen cüzdanın adresi 0xa09871AEadF4994Ca12f5c0b6056BBd1d343c029.”

Yapılan bu açıklamadan sonra borsanın yatırımcıları büyük paniğe kapıldı. 50 milyon doların UpBit şirketinin fonlarından karşılanacağını da söyleyen CEO Seok-Woo diğer tüm varlıkların soğuk cüzdanlara aktarıldığını da söyledi. UpBit borsası faaliyetlerine 2 hafta ara verdiğini açıkladı ve net dönüş tarihi hakkında kullanıcıların bilgilendirileceğini de aktardı.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin veya diğer kripto paralarınızı tamamen offline (internete bağlı olmayan) bir ortamda saklamanızı sağlar. Kripto paralar dijital varlıklar oldukları için internet üzerinde bir cüzdanda olmaları, çalınma risklerini artırır. Bu sebepten ötürü yüksek miktarlarda yatırımı olan kişiler kripto paralarını soğuk cüzdanlarda muhafaza etmektedir.

Çalınan Ethereum’lar nereye aktarıldı?

50 milyon dolarlık kripto para çalındı. Çalınan 50 milyon dolar değerindeki kripto parayı çalan kişinin hesabındaki Ethereum’ları gönderdiği borsalar tespit edildi. Cüzdanlar arasındaki hareket şöyle:

Çalınan Ethereum’ların aktarıldığı cüzdanlar

 

Kripto paraların dünyaya katacağı kolaylıkların ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kripto paraların dijital bir yapıda olması ve sanal olmaları en büyük kolaylık olmalarının yanında büyük bir dezavantaj. Çünkü kripto paraları barındıran kripto para borsaları siber saldırılara maruz kalabiliyorlar. Büyük firmalar saldırı sonucunda oluşan kayıpları karşılayacaklarını açıklasalar da soğuk cüzdanların önemi bu gibi durumlarda daha iyi anlıyoruz. Soğuk cüzdanlar internetle herhangi bir ilişkisi olmadığı için daha güvenlidir. Kişilere yatırım tavsiyesinde bulunmak çok risklidir ancak soğuk cüzdan tavsiyesi vermekte hiçbir risk söz konusu değildir. Kripto para kullanan kişilerin yatırımlarının güvenliklerini borsalara emanet etmemeleri gerekmektedir. Yatırımlarınızın güvenliğini asla göz ardı etmeyin.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Hacker’ın 6 milyon dolarlık kripto para serveti ele geçirildi!

Çin’den gelen açıklama Bitcoin fiyatını düşürdü

Almanya’daki negatif faiz kripto para talebini arttırabilir

 

0 Comment

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir