Tayland kripto paralara olan tavrını yumuşatıyor

 Tayland kripto paralara olan tavrını yumuşatıyor

Kripto paralara olan sert tavrıyla bilinen Tayland yeni reformlar gerçekleştirerek yenilikçi bir tavır almaya başlayacak. Tayland’da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) onayını almayan üretilen kripto paralara ağır yaptırımlar uygulanıyordu. Ancak gelen tepkilerden sonra Tayland kripto paralara olan tavrını yumuşatıyor.

2020 yılında başlayacak olan yasalardaki yumuşamalar Tayland’daki kripto para gelişmelerinin önünü açacaktır. Kripto paraların merkezi sayılabilecek olan Asya’daki sayılı kripto para geliştirilen ülkelerden olan Tayland rekabeti arttırmak istiyor. Tayland’da SEC onayı olmadan üretilen kripto paralara ağır yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımlar 16.540 dolar para cezasından iki yıl hapise kadar gerçekleşebilir.

SEC esnek davranmalı

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz yıldan bu yana sadece 5 firmaya lisans verdi ve bunların sadece 2’si faaliyete geçti. SEC’in lisans vermesi hakkında yöneticiler şu yorumda bulundu:

”Sertifika ve lisans programının kripto para şirketleri tarafından tam olarak kavranamaması.”

Kripto para şirketlerini de sorumluluklarının farkından olması konusunda uyaran yetkililer üzerine düşen görevleri de yapmayı ihmal etmeyecek.

Tayland SEC genel sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol:

”SEC, yasa ve düzenlemeleri piyasa çevresiyle uyumlu bir şekilde uygularken esnek olmalı. Örneğin, yasalar günün şartlarına uygun olmalı ve piyasanın ihtiyaçlarına hizmet etmeli, özellikle de yeni dijital varlıklar konusunda; ayrıca küresel piyasa ile rekabet edebiliyor olmalı. Tüm olası engelleri değerlendirmemiz gerekiyor.”

Tayland’da Sadece Bir ICO Gerçekleşti

ICO, kripto paraların halka arz edilmesidir. Borsa hisseleri gibi düşünülebilirler. Tayland’da ilk coin arzı (ICO) geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. Bu ICO sayesinde kripto paraların tamamen yasak olduğu bir ülke olan Tayland’da öncü bir hareket olarak yorumlanmıştı. Birkaç sene öncesi ile karşılaştırıldığında ICO’lar her geçen gün azalıyor. Uzmanlar bunun sebebinin yasal baskılar olarak yorumluyor. Neredeyse her gün bir gelişme duyduğumuz kadar baskıları ve yasakları da duyuyoruz. Kripto paralara olan bakış ise günden güne daha olumlu bir hale bürünüyor. Ülkelerinde özellikle kendi ulusal paralarını dijitalleştirmesiyle (CDCF) bunu daha iyi anlıyoruz.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Çin’den gelen açıklama Bitcoin fiyatını düşürdü

Almanya’daki negatif faiz kripto para talebini arttırabilir

Ünlü oyun geliştiricisi Ubisoft EOS platformuna katıldı

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir