Mastercard, Visa, eBay Libra’dan çekildi

 Mastercard, Visa, eBay Libra’dan çekildi

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg yükselişi gördüğü her alana el atmasıyla biliniyor. Kripto paralardaki potansiyeli görmesiyle de herhangi bir kripto parayı desteklemek yerine kendi kripto parası oluşturmak kararı aldı. Facebook, dünya üzerindeki banka hesabı olmayan 1.7 milyar insana ulaşmayı hedeflediği projesi Libra 2020 yılında kullanılmaya başlanacak.

Librakripto para olmasının yanında bir finansal altyapı olması bekleniyor. Libra projesinin asıl amacı dolar ve euro gibi stabil bir para birimi oluşturmak. Ancak son gelişmelerden sonra Libra projesinin ne gibi bir yol izleyeceği tahmin ediliyor.

 

Facebook Libra

 

Facebook kripto parası Libra kan kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde PayPal Facebook’un kripto parası Libra’dan çekildiğini açıklamıştı. Şimdi ise ünlü finans şirketleri olan Mastercard ve Visa projeden çekildiğini açıkladı. Ayrıca ünlü açık arttırma sitesi olan eBay, Mercado Pago ve Stripe‘de projeden çekildiğini açıkladı. Proje ilk açıklandığında 27 büyük yatırımcının olduğu bu sayının 100‘e çıkarılması hedeflendiği açıklanmıştı. Büyük yatırımcı kaybeden Libra’ya açıklandıktan sonra tartışmaların konusu olmuştu.

Avrupa Komisyonu, Almanya Maliye Bakanlığı gibi kurumlardan ciddi tepkiler gelmişti. Çekilen firmaların ise devletlerin tepkilerinden sonra böyle bir karar aldıkları tahmin ediliyor. Aşağıdaki linklere tıklayarak detayları okuyabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Facebook’un kripto parası Libra

Avrupa Komisyonu’dan Libra uyarısı

Facebook’un kripto parası Libra’ya bir darbe daha!

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir