Telegram’ın kripto parasına ABD’den darbe!

 Telegram’ın kripto parasına ABD’den darbe!

Mesajlaşma programı olan Telegram, kendi kripto parası Gram’ı duyurmuştu. ICO’su gerçekleştirilen Gram coine ABD’den darbe!

Öncelikle ICO nedir ona bakalım. 

ICO: Üretilen kripto paraların piyasaya sürülmeden önce belirlenen bir fiyatla satılmasıdır. Kripto para piyasasının halka arzıdır diyebiliriz.

Gram coin ICO evresinde 1.7 milyar dolarlık bir fon elde etmişti. Elde edilen ciddi miktardaki gelir ABD’de yankı uyandırdı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) İcra İdaresi Başkan Yardımcısı Stephanie Avakian yaptığı açıklamada, “Telegram’ın ABD pazarlarını yasa dışı olarak sattığını iddia ettiğimiz dijital jetonlarla doldurmasını önleme amaçlı” olduğunu belirtti. Telegram’ın ICO’yu durdurması gerektiğini de ekledi. Gerçekleştirilen satışlarla elde edilen 1.7 milyar dolarlık ICO’nun arkasında yer alan offshore (vergiden muaf ülkelerde şirket açmak) şirkete derhal müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Telegram Open Network (TON) altyapısıyla çalışacak şekilde tasarladığı GRAM isimli kripto paraların henüz yayına girmeden bazı borsalarda satışa da sunuldu. Şu anda test ağında faaliyette olan TON’un bu ay veya önümüzdeki ayın başlarında yayına girmesi bekleniyor. Bu açıklamaya Telegram’ın nasıl bir tepki vereceği merakla bekleniyor.

 

Kaynak

 

İlginizi Çekebilir

Telegram kripto para ticareti başlatabilir

Bitcoin ETF teklifi reddedildi

 

 

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir