Bitcoin ETF teklifi reddedildi

 Bitcoin ETF teklifi reddedildi

Bitcoin ETF teklifi reddedildi. Nedir bu Bitcoin ETF? Kim bu teklifi reddetti? Bütün bu soruların cevabı yazımızda.

Bitcoin, fiziksel olarak olmayan ve herhangi bir yapıya bağlı olmayan bir sanal paradır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin’i Amerika borsasında işlem görmesini sağlayacak izni veren kurumdur. ETF, dünyada bilinen adıyla Exchange Traded Funds, Türkçe’ye Borsa Yatırım Fonu olarak tercüme edilmektedir. Peki nedir Bu ETF?

Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son Bitcoin ETF’sini de reddetti. SEC, Bitcoin ETF’sini reddetmek yerine onaylarsa piyasada olumlu bir hava olacağı ve fiyatların yükseleceği tahmin ediliyor. Kripto paralar merkeziyetsiz bir yapıda olduğu için birçok insan için hala kafalarda soru işaretleri bırakmaktadır. Eğer ETF onaylanırsa Bitcoin, resmi devlet borsalarında işlem görmeye başlayacak ve Bitcoin’e olan güven artışı yaşanacak, talep artacağı için doğal olarak da Bitcoin’in fiyatı artacaktır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in ETF reddetmesinin sebebi ise manipülasyon ve hileli faaliyet endişelerin hala sürmesi olarak açıklandı.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir