UBER’e erişim engellendi

 UBER’e erişim engellendi

Ülkemizde yeni çıktığı günden sonra çok çabuk popüler olan UBER’e erişim engellendi.

Uber, San Francisco, Kaliforniya menşeli Amerikan uluslararası ulaşım şebekesi şirketidir.

Ülkemizde de faaliyet göstermekte olan Uber son 1 yıldır bazı sorunlarla karşı karşıya kaldı. Taksicilerin korsan taksi olarak nitelendirdikleri bir Uber resmi bir açıklama yapmıştı. Ve şunları söylemişti:

”Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki Uber XL faaliyetlerimizi 31 Mayıs itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.”

 

UBER’e erişim engellendi

 

Son olarak da İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından UBER’e erişimin engellenmesine yönelik dava açılmıştı. Son olarak UBER’e erişim engellendi. UBER’in haksız rekabet oluşturduğuna karar veren İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, uber.com adresine erişimi engelledi. Taksicilerin vergi ödemediğini iddia ettiği Uber, vergi ödediğini belgeleriyle ortaya çıkarmıştı. Taksiciler ise iddia ettikleri haksız rekabetteki olumsuzlukları ortadan kaldırmak için araçlarını iyileştirmeye başlamışlardı.

Uber Nasıl Çalışıyordu?

Mobil uygulama veya site üzerinden müşteri konumunu bildirerek bir araç çağrısında bulunuyor, çağrıda bulunurken gideceği yeri de seçiyor. Uygulama üzerinden hemen iki nokta arası kilometre ve fiyat bilgisi çıkıyordu. Eğer müşteri fiyatı kabul ediyorsa çağrısını onaylayıp Uber aracını çağırıyordu.

 

İlginizi Çekebilir

Google Pixel Buds tanıtıldı

Mastercard, Visa, eBay Libra’dan çekildi

Steam’den oyun dünyasında çığır açacak özellik!

Apple iOS 14’ü ne zaman çıkaracak?

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir