Avrupa Komisyonu’dan Libra uyarısı

 Avrupa Komisyonu’dan Libra uyarısı

Facebook’un kripto parası daha işleme başlamadan dünyayı kasıp kavurmaya başardı. Facebook, dünya üzerindeki banka hesabı olmayan 1.7 milyar insana ulaşmayı hedeflediği projesi Libra 2020 yılında kullanılmaya başlanacak. Ancak her geçen gün farklı kurum ve kuruluşlardan veto yemeye devam ediyor. Avrupa Komisyonu’dan Libra uyarısı ise son darbe oldu.

Öncelikle Libra hakkında bilinmesi gereken şeylerden biri de Libra’nın kripto para olmasının yanında bir finansal altyapı olacak olması. Libra projesinin asıl amacı dolar ve euro gibi stabil bir para birimi oluşturmak.

Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, 1 Ekim tarihinde yayınlanan bir röportajında, Libra’nın piyasaya çıkmasından sonra doğabilecek birtakım sorunlara dikkat çekti. Röportajın devamında ise şunları söyledi:

”Şu an hala var olmayan bir şeyi sorgulamamız bile aslında çok yeni bir durum. Ancak bu o kadar uzak gelecekte ki, biz bunun gerçekten bir problem olup olmayacağını bile tam olarak söyleyemiyoruz. Olası problemlerden birisi de ekonominin geri kalanıyla hiçbir alakası olmayan kapalı bir ekosistem kurulması olarak gözüküyor.”

Vestager, Komisyonun şu an için Libra hakkında çok fazla soru sorduğunu ve Facebook’un bir satış platformu olup olmamasından şu an için emin olamadıklarını vurguladı:

”Bu alan içerisinde kullanılacak kendi para birimine sahip olmak ne anlama geliyor? Ödeme aracı olarak Libra ile satış yapanlar, diğer yollarla satış yapmak isteyenlere kıyasla özel bir avantaja mı sahip olacaklar?”

Facebook’un stablecoin projesi Libra daha piyasaya çıkmadan herkesin kafasında soru işaretleriyle hatırlanıyor. Bu Libra’yı nasıl etkileyecek bunu piyasaya sürüldükten sonra hep beraber göreceğiz.

 

İlginizi Çekebilir

Facebook’un kripto parası Libra

Facebook’un kripto parası Libra’ya bir darbe daha!

 

Gökhan Kaya

0 Comment

  • […] hafta ABD’de Bitcoin ile vergi ödemesi askıya alındı ve Facebook’un stablecoin projesi Libra’ya olan tepkiler ve uyarılar devam etti. Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, 1 Ekim tarihinde […]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir