Bitcoin ile dolandırıcılık Kraliyet Ailesi’ne sıçradı

 Bitcoin ile dolandırıcılık Kraliyet Ailesi’ne sıçradı

Bitcoin fiziksel olmayan bir para birimi olduğu için her zaman dolandırıcıların ilgi odağı olmuştu. Her taktiği deneyen dolandırıcılar bu sefer ağızları açık bıraktırdı.

Birleşik Krallık’ta uzun süredir yaşayan Brexit dolandırıcılıkta da kullanıldı. Bitcoin ile dolandırıcılık Kraliyet Ailesi’ne sıçradı. Dolandırıcılar Kraliçe’nin ismini kullanarak Brexit’in ardından Birleşik Krallık ekonomisini harap etmekten kurtarmak için Bitcoin’i bağışlamaya çağırıyor. Bu bağış için sahte bir Kraliyet mektubu yayınlandı. İşte o mektup:

 

Buckingham Sarayı başlıklı ve görünüşe göre Kraliçe II. Elizabeth’in Özel Sekreteri’nden gelen mektup, yüz binlerce liralık bağışta bulunmayı talep ediyor ve Bitcoin bağışı yapan kişinin alabileceği üç aylık bir süre için açıkça yüzde 30’luk çirkin bir faiz oranı sunuyor. Buna sebep olarak ise Birleşik Krallığın borçları olarak gösterilmiş. Son olarak, mektup bir Bitcoin adresi ve QR kodu ile sona ermektedir. 

Bitcoin ile dolandırıcılık Kraliyet Ailesi’ne sıçradı. Dolandırıcıların Kraliçe’yi de kendilerine alet etmeleri herkesi şoke etmiş durumda. Dolandırıcılar Kraliçe’nin gücünü ve etki alanını bildikleri için bu dolandırıcılığa başvurdukları düşünülüyor. Herkes Bitcoin teknolojisinden doğru faydalanmanın yolunu ararken böyle kurnaz kişilerde yok değil.

 

Birleşik Krallık’taki pek çok insan Brexit’in sonucuyla ilgili gerçekten endişeli. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması birkaç kez ertelenmişti.  

 

Kaynak

 

İlginiz Çekebilir

Bitcoin Milyonerine silahlı tehdit

Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin madenciliği nedir?

Bir karşılaştırma ölçütü olarak: Bitcoin

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir