Kripto para sigortası mı geliyor?

 Kripto para sigortası mı geliyor?

Kripto para birimleri popülerliğinin artması, birçok yönden onu desteklemek için inşa edilen blockchain (blok zincir) teknolojisinin önüne geçti. Yatırım aracı olarak hizmet veren kripto para birimleri hacker’ların en sevdiği hedef haline geldi. Kripto para birimi piyasasının şu anki market hacmi 200 milyar doların üzerinde bir değer kazanmasıyla birlikte, kripto para sigortası talebinde artış yaşanıyor.

Neden kripto sigortasına ihtiyaç var?

Kripto para birimlerini destekleyen olağanüstü teknolojiye rağmen, son raporlar siber güvenliğin hala endüstrinin en büyük tehditlerinden biri olduğunu gösteriyor. Güvenlik araştırması firmaları 2019’da hırsızlık ve dolandırıcılık nedeniyle 4 milyar doların üzerinde kripto para fonunun kaybolduğunu tahmin ediyor. Bu yılın başından beri, en az yedi kripto para borsa platformlarına büyük çaplı saldırılar düzenlendi.

Sigorta endüstrisi, büyüyen kripto para piyasasına yani milyonlarca kişiye kripto yatırımcıları için bir güvenlik ağı sağlayabilir. Geleneksel sigorta şirketleri, yatırımcıların kripto para birimindeki güvenini sağlayabilirler. Ancak sigortacıların da bazı sorulara cevap bulması gerekiyor. Geleneksel sigortacılardan en büyük kaygıları düzenleyici netliğin olmamasıdır. Çok az kripto para birimi nasıl işlem görmesi ve kullanılması gerektiği konusunda net politikalar ve çerçeveler belirledi.

Kripto para sigortası mı geliyor?
Sigortacılar kripto para piyasasını öğreniyor

Sigortacılar, kripto para sigortasına olan talebin artmasından faydalanabilir ve yeni ürünlerle verimlerini artırabilirler. Kripto alanında yer alan riskleri ve fırsatları anlamak için zaman harcayan sigorta şirketlerinin sayısındaki artış eğilimi göz önüne alındığında, sigorta şirketleri bu gelişmekte olan sektörde faaliyet göstermelerinin zamanı gelmiştir. 

Kripto sigortası konusunda daha fazla eğitime ihtiyaç olsa da, göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör şeffaflık. Geleneksel sigorta şirketleri, kripto sigortası pazarının zorluklarının bir kısmıyla başa çıkmak için tam şeffaflık aramaktadır. Belki de sigorta poliçelerini yeniden gözden geçirmek yerine bireysel kripto para sahipleri için yeni poliçeler tasarlama yolunu kullanabilirler.

Sigorta şirketleri daima Bitcoin’e dikkat etmişlerdir. Sigorta şirketleri kripto para sigortasının risk faktörlerini değerlendirdi ve “soğuk ve sıcak depolama” bilinen güvenlik standartlarının oluşturulmasına, risk yönetimine ve sigorta teminine büyük ölçüde yardımcı olacağını belirtti.

 

Kaynak

 

İlginizi Çekebilir

Bitcoin ile dolandırıcılık Kraliyet Ailesi’ne sıçradı

En büyük 10 kripto para – 5 Ekim 2019

Apple CEO’sundan kripto para açıklaması

 

 

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir