• 27 Mayıs 2020

MASAK kripto paralara olan tavrını yumuşattı

 MASAK kripto paralara olan tavrını yumuşattı

MASAK, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı kara para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele kapsamında hizmet veren kuruluştur.

MASAK, Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı olumsuzlar tutumlarıyla biliniyordu. Son gelişmelerle birlikte MASAK kripto paralara olan tavrını yumuşattı.

MASAK, Şüpheli İşlem Bildirimleri Rehberi’nde değişiklik yaptı. Değişikliğe göre bankacılık işlemlerine ilişkin şüpheli işlem tipleri arasında daha önceden yer alan “Müşteri hesaplarından Bitcoin satan aracı kuruluşlara Bitcoin alımına yönelik para transferi yapılması” ibaresini kaldırdı.

Bunun yerine “Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurt içi ve yurt dışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması” ve “Kaynağı bilinmeyen veya şahsın mali profili ile uygun olmayan şekilde yapıldığından şüphelenilen kripto para satımı sonucunda müşteri hesaplarına transfer gelmesi” ibarelerini ekledi.

MASAK, Bitcoin ve kripto para işlemlerini şüpheli işlem olmaktan çıkarmış oldu ve MASAK kripto paralara olan tavrını yumuşattı. Bu gelişme kripto para ticareti gerçekleştiren binlerce Türk yatırımcının içine su serpmiş oldu. Bu gelişme ülkemizdeki kripto para yatırımlarını olumlu etkileyeceği bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

3 Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir