Kuzey Kore kripto parasını mı yapacak?

 Kuzey Kore kripto parasını mı yapacak?

Dünya’daki kripto para gelişmelerine Asya’dan yenileri ekleniyor. Asya’da ulusal bir kripto para birimi oluşturma hareketi ivme kazanıyor. Çin’in ardından Kuzey Kore’de kendi dijital parası için hazır olduklarını ve gerekli tüm kaynaklar sahip olduklarını belirtti. Kuzey Kore kendi kripto parasını mı yapacak?

Dünya’dan kendini soyutlamış Kuzey Kore’nin kendi kripto parasını oluşturmasının iki sebebi olduğu düşünülüyor. Bunlar;

Ya kripto para girişiminde Çin’in önüne geçmek ya da ABD‘ye karşı bir silah olarak kullanmak istedikleri düşünülüyor. Son yıllarda Kuzey Kore kendi şifreleme para birimini yaratma konusunda çok ilgi duymaya başlamış ve yeterli kaynağa sahip olduğunu da belirtmişti.

Kuzey Kore Kripto Para Birimini Neden Oluşturmak İstiyor? 

Bir araştırma analisti olan Kayla Izenman’a göre, ülke kendi şifreleme para birimini başlatmak için gerekli deneyime ve kaynaklara sahip. Girişimin arkasındaki nedenlere gelince, uzmanlar çoğunlukla olumsuz senaryolar ortaya koyuyorlar. Uluslararası yaptırımları, kara para aklama ve kitle imha silahlarını finanse etmeye kadar birçok amaçla kullanılacağını düşünüyor.

Kuzey Kore kendi kripto parasını mı yapacak?

Kripto para birimleri bağımsızlığa izin verir ve bu da ABD mali düzenleyicilerinin bu tür para türlerini izlemesini veya kontrol etmesini neredeyse imkansız hale getirir. Kuzey Kore’nin bu sebepten dolayı kendi kripto parasını yapacağı düşünülüyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir