• 27 Mayıs 2020

Facebook’un kripto parası Libra

 Facebook’un kripto parası Libra

Facebook, dünya üzerindeki banka hesabı olmayan 1.7 milyar insana ulaşmayı hedeflediği projesi Libra 2020 yılında kullanılmaya başlanacak. Libra, kripto para olmasının yanında bir finansal altyapı olması bekleniyor. Libra projesinin asıl amacı dolar ve euro gibi stabil bir para birimi oluşturmak.

Facebook Kripto Parasını Geliştiriyor: Libra

Libra’yı “Libra Association” isimli bir şirketler topluluğu yönetecek. Bu şirketler arasında minimum 10 milyon dolar katkıda bulunan şirketler ise kurucu üye olarak konumlandırılıyor. Bu şirketler arasında finans dünyanın en büyük firmalarından olan; Andreessen Horowitz, Thrive Capital, Visa ve Mastercard ve teknoloji firmalarından; PayPal, eBay, Spotify, Uber ve Lyft mevcut.

Facebook, Calibra’yı Facebook üzerinden işletiyor, henüz AppStore ve Google Play Store uygulaması bulunmuyor. Facebook’tan bu konuda henüz bir açıklama gelmedi, uygulama olup olmayacağı konusunda henüz kesin bir bilgi yok.

Libra, Calibra isimli uygulamayla kullanılabilecek. Facebook’un kripto parası Libra ile ödeme alacak firmalardan başlıcaları; Uber ve Lyft.

İnsanların aklındaki bir diğer soru da Facebook‘un kullanıcı bilgilerini suistimal ettiği gerçeği fakat burada dikkat edilmesi gereken şey bu projenin Facebook’tan farklı bir yapıda olması ve büyük ortaklarının olması. Yani Libra’nın ekosistemindeki kimliğiniz ile Facebook’taki kimliğiniz birbirinden farklı olacak ve akıllarda bir soru işareti bırakılmayacak.

Peki ilk olarak nerelerde kullanılmaya başlanacak?

Dünya üzerinde banka kullanımının en az olduğunu ülkelerde kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Facebook’un 2020’ye kadar 100’den fazla yatırımcının bu projede yer alacağı öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir

6 Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir