Bitcoin milyonerleri Facebook Libra ile karşı karşıya

 Bitcoin milyonerleri Facebook Libra ile karşı karşıya

Facebook ile yapılan anlaşmadan gelen parayla Bitcoin milyoneri olan ikizler şimdi Facebook’un kripto parası Libra ile karşı karşıya.

Facebook ve ConnectU

Tyler Winklevoss ve Cameron Winklevoss, bu isimleri daha önce de duymuştuk. İkiz kardeşler yakından tanıdığımız Mark Zuckerberg’in üniversiteden arkadaşları. İkizler ile Mark Zuckerberg yıllardır birbiriyle kapışmakta, nasıl mı?

2003 yılına dayanan anlaşmazlık Winklevosses ikizlerinin Zuckerberg ile ilk Harvard Connection sonra da ConnectU adını verdikleri bir sosyal ağ programı hazırlaması için anlaşmasına dayanıyor.

İddaya göre Zuckerberg bu programı yazmak yerine kendi projesi üzerinde çalışıyor. Zuckerberg, 2004 yılında Facebook’u kurmasının ardından ConnectU fikir sahipleri tarafından dava edildi. 2008’de ise Zuckerberg ikizlerle anlaşmaya varmıştı. Anlaşma gereği Zuckerberg, ikizlere 65 milyon dolarlık bir ödeme yapılmış ve konu kapanmıştı.

Ancak daha sonradan ikizler, şirketin gerçek değerlerini ve gelir giderlerini kendilerinden saklandığını düşünerek (ve bizce bu kadar büyüyeceğini tahmin etmedikleri için) anlaşmaya itiraz ederek bir dava açarak bir nevi fiyatın yükselmesini talep ettiler. Ancak yargıç anlaşma yapıldığı ve sonradan itiraz edecek temelleri olmadığını söyleyerek itirazı reddetti.

Bitcoin yatırımı

Anlaşma kaynağından gelen parayla, Bitcoin henüz popüler değilken yatırım yapan ikizler, piyasadaki Bitcoin’in yüzde 1’lik kısmını satın aldılar. 108 bin adet Bitcoin’e sahip olduğunu söyleyen ikizler Bitcoin’in yükselmesi ile şu anki fiyatına göre yaklaşık 900 milyon dolarlık Bitcoin’e sahip oldular.

Libra

Şimdi ise işler biraz karışmış durumda. Çünkü Facebook, kendi kripto parasını (Libra) üreterek kripto para dünyasına sert bir giriş yapmanın peşinde. Bu durum da şunun özeti; Bitcoin dünyasının büyük balıkları Winklevosses ikizleri ile Facebook, tekrar karşı karşıya gelecek.

Mark Zuckerberg’in bu girişimde ise ortakları PayPal, Visa, MasterCard gibi çok büyük isimler olduğu için Libra, kripto para pazarında çok büyük bir söz sahibi olacak.

İkizleri bekleyen tehlike özetle şu;

Bitcoin en büyük kripto para özelliğini koruyor ve onu geçeceği düşünülen hiç bir para birimi henüz yaklaşabilmiş değil. Etherium, Litecoin, Ripple gibi rakipler Bitcoin’e üstünlük sağlayamamışlardı ancak büyük iş ortaklarıyla Zuckerberg önderliğindeki Libra, daha şimdiden Bitcoin’e zor günler yaşatacak gibi görünüyor. Bu da Zuckerberg’in yeniden ikizlere olan üstünlüğünü kanıtlaması anlamına geliyor.

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir