Dünya hangi parayı daha çok kullanıyor?

 Dünya hangi parayı daha çok kullanıyor?

Resmi olarak dünya’nın herhangi bir para birimi yoktur. Ancak dünya üzerindeki insanların çoğunlukla kullandıkları belli başlı para birimleri vardır. En çok hangisinin kullanıldığına birlikte bakalım.

Dünya hangi parayı daha çok kullanıyor?

Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde en çok Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan dolar kullanılıyor. Resmi olmasa da aslında dolar dünyanın rezerv para birimi sayılabilecek oranda kullanılıyor. Dünya üzerindeki toplam paranın yaklaşık %61.8’i dolar, %20.24’ü euro, %5.25’i Japon yeni, %4.54’ü sterlin olmak üzere piyasada yer alıyor.

Detaylar ise aşağıdaki görselde:

Dünya hangi parayı daha çok kullanıyor?

 

Bugüne kadar, dünyanın en büyük ekonomisi tarafından desteklenen ABD doları, siyasi veya mali dengesizlikten muzdarip olan bölgelerdeki insanlar ve hükümetler tarafından güvenli bir liman, güvenilir bir değer deposu olarak kabul edilmektedir. Federal Rezerv Kurulu ekonomisti Ruth Judson’in tahminlerine göre, ABD doları cinsinden faturaların yaklaşık yüzde 60’ını, 1990’da yaklaşık yüzde 20’ye kadar yurtdışında tutuyor.

Herkesin güvenli liman olarak gördüğü ABD doları son zamanlarda Bitcoin veya Facebook’un stablecoin projesi Libra‘ya yerini bırakabileceği konuşuluyor. Dijital para birimlerinin henüz birçok konuda eksiği bulunmasına rağmen güçlü blok zincir (blockchain) projeleriyle dikkat çekiyor. Gelecekte ne olacağını bilemeyiz ancak blok zincir teknolojisi hayatımızın bir parçası olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle bankacılık işlerinde de kullanılmaya başlanan blok zincir (blockchain), kripto paraların dayanağı konumunda.

 

Dipnot: Stablecoin, fiyat istikrarı özelliğine sahip olan kripto paraya denir.

 

Kaynak

 

İlginizi Çekebilir

ABD’de Bitcoin ile vergi ödemesi askıya alındı

Avrupa Komisyonu’dan Libra uyarısı

Bitcoin ile dolandırıcılık Kraliyet Ailesi’ne sıçradı

 

 

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir