Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 1

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 1

ABONE OL 

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş başlığıyla kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Herkesin bahsettiği ve hakkında binlerce haber yapılan kripto paraları detaylı inceleyeceğimiz bir yazı dizisini sizler için hazırladık.

Öncelikle Kripto Para Nedir?

Kripto para, alışılagelmiş fiziksel paraların aksine dijital paralardır. Dijital veya sanal olarak nitelendirilen bu paralar, güvenlikli bir ağ sisteminde hareket eden ve ödeme alternatifi olma amacıyla oluşturulmuş olan varlıklardır.

Neden Kripto Paralara İlgi Göstermeliyiz?

Dünya’da şu an hali hazır nakit para miktarı 90.4 trilyon dolar. Yani fiziksel olarak dolaşımda olan para 90.4 trilyon dolar olarak bilinmektedir. Ancak dünyadaki ekonomik büyüklüğün değeri  1.2 trilyon dolar olduğu açıklanmıştı. Bu rakamların anlamı ise tam olarak şu, dünyada sandığımız kadar fazla nakit para yok. Bankacılık sistemlerinde sanal olarak ekonomide aktif rol oynayan trilyonlarca dolar para mevcut. Dünya’daki ekonomik sistem tamamen sanal (dijital) olarak nitelendirebileceğimiz bir yöne doğru hareket ediyor.

Kripto paraların altyapısındaki ağ, Blockchain yani blok zinciridir. Bu ağ sayesinde daha güvenli, daha hızlı bir şekilde transferler gerçekleştirilebilir. Bir nevi bankacılık sektörünün devrimi olarak adlandırılabilir. Kripto paralara ilgi göstermemizdeki temel sebep farkında olmadan içinde bulunduğumuz bu sanal ekonomi sisteminin zamanla daha güvenilir ve kullanım kolaylığı sağlayan yapıya doğru dönüşmesidir.

  • Ekonomi dönüşmek istiyorken insanlar bu dönüşüme ancak ayak uydurabilirler.

Bizler hayatımızda sürekli bir yatırım yapma ihtiyacı hissederiz. Bunun sebebi ise geleceğimizi garanti altına alma ihtiyacı hissetmemizdir. Kripto paralar ise dönüşen ekonomik yapı içerisinde bizlere yatırım yapma imkanı sağlamaktadır.

Kripto Paralara Yatırım Yapmaya Nereden Başlayabilirim? 

Kripto para olarak nitelendirilen kavramın içerisinde 5000’den fazla kripto para projesi yer almaktadır. Bizler hangisine yatırım yapacağımızı nereden seçeceğiz? Dediğinizi duyuyor gibiyim. Her kripto para projesinin bir amacı vardır. Bu amaçlara örnek verelim.

  • Bazı kripto para şirketleri transfer hızının yüksek olduğunu söyler. Bunu EFT veya Havale olarak düşünebilirsiniz. Bir bankadan başka bir bankaya para yolladığımızda bazen saniyeler sonra bazen ise dakikalar içerisinde EFT işlemimizin gerçekleştiğini biliriz. İşte kripto para firmaları da kendilerini transfer hızı konusunda geliştirmiş olabilir. Örneğin ‘x’ kripto parasını bir hesaptan başka bir hesaba 10 saniyede geçeceği ve ‘x’ kripto parasının hız konusunda kendini kanıtladığı görülmüştür.
  • Bazı kripto para şirketleri ise ürettikleri kripto paranın son derece güvenli olduğunu söyler. Çünkü güvenlik bir yapıya sahip olması için üretilmiştir.
  • Bazı kripto para şirketleri özel amaçlar içinde kripto paralar üretebilmektedir. Örneğin sağlık sektöründe kullanılması amacıyla veya oyun sektöründe kullanılması amacıyla üretilmiş olabilir.

Kripto Paralara Yatırım Yapmak İstiyorum Ancak Nereden Başlayacağımı Bilmiyorum?

Diyelim ki kripto paralara yatırım yapmaya karar verdiniz. Karar verdikten sonra ne kadar yatırım yapacağını ve ne amaçla yatırım yapacağını önceden belirlemenizde fayda vardır. Çünkü kripto para piyasası 240 milyar dolardan fazla bir market hacmine ev sahipliği yapmaktadır ve herhangi bir kripto paranın fiyatını aynı gün içerisinde 2-3 kat değer kazanabileceği gibi 2-3 katta değer kaybedebilmektedir.

Stratejinizi belirlemeden yatırım yapmamalısınız. Stratejiniz örneğin şöyle olabilir: %5 kâr – %10 kâr veya %5 zarar – %10 zarar.

  • Her zaman her yatırımınız size para kazandırmayacaktır. Kripto para piyasasında asıl hedefiniz para kazanmaktan önce paranızı korumayı öğrenmenizdir.

Stratejimizi de belirledikten sonra yatırım yapacağınız parayı ilk olarak unutmanız gerekmektedir. Yani kripto para piyasasına girerken sermayeniz olacak parayı kaybetmeniz halinde sizi üzmeyecek bir miktar olmalıdır. Kripto para piyasasına borç para veya kredi çekilerek girilmez. Bu tarz hatalar büyük sorunları da beraberinde getirir.

  • Hedefi olmadan yatırım yapan kişiler kaybetmeye mahkumdur.

Yatırım yapmaya karar verdiniz. Hedefinizi belirlediğiniz ve sermayenizi hazırladınız.

Kripto Para Piyasasına Sermayemi Nasıl Aktaracağım?

Öncelikle banka hesabınızda bulunan sermayenizi ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsalarına yatırabilirsiniz. Bunun için yerli kripto para borsalarından birine üye olmanız gerekmektedir. Yerli kripto para borsaları:

  • BTCTURK (https://www.btcturk.com/)
  • PARIBU (https://www.paribu.com/)

Bu iki yerli kripto para borsasından üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Üyelik oluşturduktan kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kimlik doğrulaması yapmak sermayenizi korumanızı sağlayan başlıca önlemlerden biridir.

Seri devam edecektir. Takipte kalınız. Açıklanmasını istediğiniz konuları yorum olarak belirtin.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 2

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 3

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 4

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 5

5 Comments

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir