Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 2

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 2

ABONE OL 

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş başlığıyla kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Herkesin bahsettiği ve hakkında binlerce haber yapılan kripto paraları detaylı inceleyeceğimiz bir yazı dizisini sizler için hazırladık. Şimdi yazı dizimizin 2. bölümüyle karşınızdayız.

Sermayemi Nasıl Aktaracağım?

Kripto para piyasasında sermayeniz olacak miktarı hazırladıktan sonra bu sermayeyi piyasaya nasıl aktaracağımızı anlatacağım. Yerli kripto para borsalarından Paribu örnek vererek devam edelim. Paribu üyeliğinizi oluşturup kimlik doğrulama aşamasını da hallettikten sonra ‘cüzdan’ sekmesine tıklıyoruz. Ardından ‘Türk Lirası’ yazan kısımına tıklıyoruz ve karşımıza Türk Lirası yatırma ve çekme sekmeleri çıkıyor. Biz sermayemizi Paribu borsasına YATIRACAĞIZ. Bu sebepten dolayı TL Yatırma sekmesinde Iban adresi ve açıklama kodunu kodunu, kullandığınız bankanın uygulaması üzerinden sermayenizi transfer ederken kullanacaksınız. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey ise Paribu’nun Iban hesabına sermayenizi yollarken size verilen açıklama kodunu açıklama kısmına yazmanızdır. Yoksa borsa parayı yollayan kişinin siz olduğunu doğrulayamaz.

Sermayem Paribu Hesabıma Geçti. Şimdi Ne Yapacağım?

Bu aşamaya kadar sorunsuz bir şekilde ulaştıktan sonra yapmanız gereken şey kripto para projelerini detaylı bir şekilde araştırmak olacaktır. Kripto para projelerinin ortaya çıkma amaçlarını detaylıca öğrenmelisiniz ve buna göre yatırım yapmalısınız. Çünkü bilmediğiniz bir kripto parayı satın almak size para kazandırmaktan çok para kaybettirecektir. Yazı dizimizin ilk bölümünde bahsettiğimiz gibi ilk kuralımız para kazanmak değil, paramızı korumaktır.

Kripto Para Piyasasını Anlamanız Adına Bir Örnekle Devam Edelim.

Sermayemizin 1000 TL olduğunu varsayalım. EOS isimli kripto parayı araştırdık ve yatırım yapmaya karar verdik. Araştırmalarımız sonucunda başarılı bir şekilde projeler gerçekleştirdiğini öğrendik ve sermayemizle EOS satın almaya karar verdik.

Yine Paribu borsası üzerinden verdiğimiz örneğe Paribu ile devam edelim. Paribu’nun web sitesine veya uygulamasına giriş yaptıktan ‘Marketler’ sekmesine tıkladık. Listelenmiş olan kripto paralar içerisinde EOS’u bulalım ve üzerine tıklayalım. Karşımıza EOS Alış ve EOS Satış şeklinde iki sekme çıkıyor. Biz EOS satın alacağımız için EOS ALIŞ sekmesine geçiş yapıyoruz.

Yeşil ok ile gösterilen kısımda alış emirlerini görüyoruz.

Kırmızı ok ile gösterilen kısımda satış emirlerini görüyoruz.

Bizde alış yapacağımız için bizim emrimizde alış kısmında görünecektir.

1000 TL sermayemiz ile 23,75 TL birim fiyatından EOS satın almak istediğimizde 42.10 adet EOS satın almak için alış emri oluşturuyoruz.

Peki Alış ve Satışlar Neye Göre Gerçekleşiyor?

Dünya üzerinde tüm piyasalarda fiyat arz ve talebin kesiştiği kısımda oluşmaktadır. Satmak isteyen kişiler arzı, almak isteyen kişiler ise talebi oluşturur. Biz EOS satın almak istedik ve talep oluşturduk. Bir başkası 23,75 TL fiyatla almak istediğimiz EOS’u bize arz edecek ve o kişinin satış emri gerçekleşecek. Aynı zamanda bizim alım emrimiz gerçekleşecek.

Örneğimizle devam ediyoruz. 23,75 TL fiyatla 42.10 adet EOS satın aldık. Her şey iyiye gitti ve EOS’un fiyatı bir miktar yükseldi ve sahip olduğumuz EOS’ları satmak istedik. Paribu’da Marketler sekmesine gelip EOS’u yeniden buluyoruz. Ardından satış emri vereceğimiz için EOS Satış sekmesine geçiş yapıyoruz. Ardından satmak istediğimiz fiyatı yazıp elimizdeki EOS miktarını yazıyoruz.

Fotoğrafta da göreceğiniz gibi satın aldığımız 42.10 adet EOS’u 25 TL fiyatla satmak istediğimizde sermayemiz 1000 TL’den 1052,50 TL’ye yükseliyor.

Ancak bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Satın alacağınız kripto parayı iyice araştırmalı ve güncel haberleri, güncellemelerini takip etmelisiniz. Almak istediğiniz kripto paranın fiyatını etkileyen birçok husus vardır.

Ve unutulmaması gereken en önemli şey şudur: Kimse kripto paraların fiyatının düşeceğini veya yükseleceğini net olarak bilemez.

Seri devam edecektir. Takipte kalınız. Açıklanmasını istediğiniz konuları yorum olarak belirtin.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 1

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 3

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 4

Sıfırdan Kripto Para Piyasasına Giriş – 5

6 Comments

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir