Bir milyardan fazla Android cihaz tehlike altında

   Bir milyardan fazla Android cihaz tehlike altında

  Dünyanın en yaygın iki işletim sisteminden biri olan Android‘in içerisinde bulunduğu telefonların risk altında olduğu açıklandı. Öyle ki cihazlar herhangi bir saldırıya karşı savunmasız olarak nitelendiriliyor. Bir milyardan fazla Android cihaz tehlike altında. Android barındıran cihazların birçoğunun hayati önem taşıyan güncellemeleri almadığı ortaya çıkmıştı.

  Hazırlanan raporlara göre 2017 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülen Android 8‘den önceki sürümleri kullanmak akıllı telefonlarınız için risk teşkil ediyor. Android 8 ve üzeri sürümlerde ise daha az risk bulunuyor.

  Yapılan açıklamalara göre 2012 ve öncesinde üretilmiş Android destekli akıllı telefonları kullanmak son derece tehlikeli olarak nitelendiriliyor. Çünkü bu cihazlar Google‘ın önemli güvenlik güncellemelerini içermiyor. Risklerle karşı karşıya kalmak bu kadar muhtemelken kullanıcıların kendilerini korumak adına birkaç işlem yapmaları gerekiyor. Bunların sırasıyla şöyle:

  • Güncelleme olup olmadığını kontrol etmek ve yapılmayan bir güncelleme varsa yapmak
  • İndirilen uygulamalara dikkat etmek
  • Verileri yedeklemek
  • Mobil cihazlar için antivirüs uygulamaları kullanmak
  • Tıkladıklarınıza dikkat etmek

  Eğer eski bir Android sürümüne sahipseniz bu adımlara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü hayatımın en önemli parçalarından biri haline gelen internet ve sosyal medyada telefonların sağlığını tehdit eden birçok tehdit unsuru linkler, uygulamalar ve yazılımlar yer alıyor.

  Bu raporların ardından yapılan eleştirilerin haklılık payı bir hayli yüksek. Geliştirilen yeni Android sürümlerini içeren cihazların fiyatlarının yüksek olması kullanıcıların bu cihazları edinmelerinin önüne geçiyor. Bu sebepten dolayı imkanlar dahilinde davranmak ve gerekli yerlerde önlemleri kullanıcıların kendisi almalıdır.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi çekebilir

  Moto G8 tanıtıldı! İşte özellikleri

  Korona virüsü Apple’ı da vurdu

  Huawei P40 Lite E tanıtıldı! İşte özellikleri

  İlginizi Çekebilir

  5 Yorumlar

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir