Dünyanın en büyük robotik yarışmasının sonuçları

   Dünyanın en büyük robotik yarışmasının sonuçları

  Dünyanın en büyük robotik yarışmasının sonuçları açıklandı. FRC İstanbul Regional, 3 gün boyunca lise öğrencilerinin yaptığı robotları yarıştırarak görevlere göre puan elde ettiği bir yarışmadır. Sahada harikalar yaratan robotları izlemek için fırsatınızın olacağı zorlayıcı ve hem katılımcılar hem de izleyiciler için bir o kadar da eğlenceli bir uluslararası organizasyondur.

  Robotlar takım üyeleri ve mentorların bir araya gelmesiyle 6 haftalık bir sürecin sonunda sezonun oyununa uygun olarak robotlarını inşa etmeye başlar. Gerçek takım çalışması, yaratıcılık ve etkili bir beyin fırtınasının ürünü olarak ortaya konulan bu robotlar oluşur.

  FRC robotları yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve 56 kilogram ağırlığındadır. Yarışmada, kırmızı ve mavi takımı oluşturan 3’er takım, yarı basketbol sahası büyüklüğünde bir alanda birbirlerine karşı oynarlar.

  İstanbul Regionel Avrupa’da yapılan tek ve en büyük FRC yarışmasıdır. Geri kalan yarışmalar ise Amerika kıtası, Asya kıtasında. En büyük Şampiyonların yarıştığı maçların oynandığı şehirler ise;  FIRST ChampionshipHouston  FIRST Robotics Competition ve FIRST Championship Detroit  FIRST Robotics Competition şehirlerinde oynanır.

  Şimdi Gelelim Robotik Yarışmanın Ülkemizde Olmasını Sağlayan Kişiye: Fikret Yüksel

  Fikret Yüksel Vakfı 1998’de Fikret Yüksel tarafından kurulmuştur. Darüşşafaka (Maddi olanakları sınırlı olan ve ebeveynlerinden en az birini kaybetmiş olan çocukları eğitmeyi amaçlayan bir kurum) mezunu olan Fikret Yüksel eğitim hayatına önce İTÜ, sonrasında MIT ve Harvard’da devam etti. İnşaat mühendisliği, yapı mühendisliği ve maden mühendisliği alanlarında okudu ve çalıştı.

  Türkiye’de ve Amerika’da bir çok mühendislik projesinde yer aldı ve Alaska Boru Hattı’nın tasarımında önemli görevlerde bulundu. Hayatının ilerleyen yıllarında mühendislikten emekli oldu ve kızı Susan Burchard’la konut renovasyonu ve ticareti işine girdi.

  Beraber Seattle’da ve çevresinde konut sahibi olan ve işleten Yüksel Inc’i kurdular ve büyüttüler. Yüksel ölümünün ardından şirketin, Darüşşafaka öğrencileri öncelikli olmak üzere Türk öğrencilere destek veren bir vakfın kurulmasını istediğini vasiyet etti.

  Bugün vakfın başında Susan Burchard ve eşi Gary Burchard var. Aynı zamanda Susan Hanım’ın oğlu Alex Burchard ve vakfın ilk lehtarlarından Ayşe Selçok da vakıfın çalışanları arasında. Vakıf Yüksel Inc’in kazançları ile finanse ediliyor.

  Fikret Yüksel sayesinde Türkiye’de yarışmalara katılan takımları alt taraftan görebilirsiniz.

  Dünyanın en büyük robotik yarışmasının sonuçları;

  Houston’daki Dünya Şampiyonasında Yarışmaya Hak Kazanan Takımlar;

  İstanbul Regionel’de Şampiyon olan takımlar;
  • HITIT ANGELS

  Bölgesel Kazananlar

  • Nehir Robotik Takımı

  Bölgesel Kazananlar

  En Yüksek Çaylak Tohumu

  Çaylak All Star Ödülü

  • KelRot

  Bölgesel Kazananlar

  Finalde elenen ama Houston’daki yarışmaya gitmeye hak kazanan takımlar;
  • MAT Robotik

  Regional Finalists
  Wildcard (Şampiyonluk elemeleri)

  • CyberGriffins

  Regional Finalists
  Wildcard (Şampiyonluk elemeleri)

  Dünyanın en büyük robotik yarışmasının sonuçları aslında bu kadar değil onlarca ödül dağıtılıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse;

  • Başkanın Ödülü
  • Mühendislik İlham Ödülü
  • Yaratıcılık Ödülü
  • Hakimler Ödülü
  gibi toplamda 21 ödülden oluşan yarışmanın İstanbul’daki ilk ayağı bitti. Sırada ise 2020 Bosphorus Regional var eğer maçları izlemek istiyorsanız. 9-10-11 Martta oynanacak maçlara gidebilirsiniz.
  Yer: İstanbul/Ataşehir Ülker Sports Arena
  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Bir milyardan fazla Android cihaz tehlike altında

  Fransa Bitcoin’i resmen tanıdı

  Hackerların en çok denediği şifreler ortaya çıktı

  kaynak

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir