Başarı Hikayeleri 7 – Ali Sabancı

Başarı Hikayeleri 7 – Ali Sabancı

ABONE OL 

Ali Sabancı, 5 Mayıs 1969 yılında Adana’da dünyaya geldi. İş adamı Sakıp Sabancı’nın yeğenidir. 10 yaşına kadar Adana’da yaşayan Sabancı, ilkokulu Adana’da, ortaokulu Almanya’da, liseyi İngiltere’de, üniversiteyi de Amerika’da okudu.

1987 ile 1991 yılları arasında ABD‘de Massachusetts eyaleti Medford şehrinde bulunan Tufts Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladı. 1993 yılında başladığı New York‘taki Columbia Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nden Uluslararası Finans dalından yüksek Lisans Derecesini 1995 yılında almıştır.

Daha sonra iş hayatına atılan Sabancı, Morgan Stanley & Co. Incorporated şirketinde finansal analizci olarak 2 yıl çalıştı. Türkiye’ye dönünce babası, “Senin en büyük eksiğin Türkiye’yi tanımamak, 17 senedir Türkiye’de değilsin” dedi, dünyayı tanıdım ben demeye kalmadan babası, “Onun için, gideceksin Akbank’ın Bahçekapı şubesinde çalışmaya başlayacaksın” dedi.

  • “Gerçek standart babandan kalan parada değil. Gerçek standart kendi yarattığın parada, entelektüel olarak kendini nasıl geliştirdin, ama madden değil manevi olarak, gerçek standart orada.”     -Ali İsmail Sabancı

Türkiye’ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank‘da Bahçekapı Şubesi’nde veznadar olarak çalıştı. 1997 ile 2001 yılları arasında Sabancı Holding Projelerinden Sorumlu Yönetici pozisyonunda sonra da 2001 ile 2004 yılları arasında ise Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu İcracı Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Vizyonu

Zengin doğmanın bir avantaj olmadığını savunan Sabancı, “Ben zengin doğmuş olabilirim, kartlar dağıtıldığında elim madden sizden iyi olabilir fakat oyunu benden iyi oynayabilirsiniz.” diyor.

Sabancı Holding’i Bırakıp Kendi Şirketini Kurması

10 Nisan 2004 tarihinde vefat eden Sakıp Sabancı‘nın ölümünden önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding‘e geçti.

2004 yılı Mart ayından beri Esas Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. “Esas” Emine, Sadıka, Ali Sabancı’nın baş harflerinden geliyor.

TOBB bünyesinde Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İSO ve TAİK üyesidir. Galatasaray spor kulübü üyesidir.

Pegasus

Pegasus Hava Yolları, 1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding ortaklığında İstanbul’da kuruldu. 2005 yılında batmak üzereyken Esas Holding tarafından satın alındı.

2012’de Official Airline Guide (OAG) raporunda koltuk sayıları göze alınarak yapılan sıralamada Avrupa’nın en büyük 25 hava yolu arasında “Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havayolu” olmaya hak kazanmıştır.

Hayata geçirdiği ve Türkiye’de liderliğini sürdürdüğü “low cost modeli” uygulamalarla hava yolu ile yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanan Pegasus, bu vizyonundan hareketle, misafirlerine uygun fiyatlı hava yolu ulaşımını genç filosu ve yüksek zamanında kalkış oranları ile sunmaktadır.

Ali Sabancı’nın yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği şirkette, Mehmet Nane Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Başarı Hikayeleri 6 – Walt Disney

Başarı Hikayeleri 5 – WhatsApp

Başarı Hikayeleri 4 – Nevzat Aydın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir