Başarı Hikayeleri 4 – Nevzat Aydın

Başarı Hikayeleri 4 – Nevzat Aydın

ABONE OL 

Başarı hikayeleri serimize Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın ile devam ediyoruz.

Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın 8 Mart 1976 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul ve lisenin ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitiren Aydın, daha sonra San Francisco Üniversitesi’nde MBA (İşletme Yüksek Lisansı) programına devam etti.

San Francisco’da bulunduğu zamanlarda Silikon Vadisi’ndeki start-up programlarını takip etme fırsatı bulan Nevzat Aydın’ın dikkatini yemek siparişi modelleri çekti. MBA programının bitmesine 6 ay kala Türkiye şartlarına uygun bir model geliştirip girişimciliğe adım attı. 2001 senesinde yemeksepeti.com‘u kurdu.

Yemeksepeti.com

Türkiye’nin ilk çevrimiçi yemek siparişi sitesi yemeksepeti.com’u Melih Ödemiş (CTO), Gökhan Akan (CFO) ve Cem Nufusi (Satış Direktörü) ile birlikte 2001 yılında kurdu.

Yemeksepeti’nin hizmet vermeye başladığı ilk yıllarda Türkiye’de internet altyapısı ve kişisel bilgisayar kullanımı henüz çok fazla yaygın olmadığından dolayı ilk 5 sene kar elde etmedi. Ancak müşteri deneyimine verilen önem ve sistemin getirdiği kolaylık ile insanları ikna etmeyi başardı.

Yemeksepeti yıllar içinde her zaman en yeni teknolojilere adapte oldu. Kullanıcı memnuniyeti alanında dünya standartlarında adımlar atmayı sürdürdü.

Şirket 2010 yılında mobil altyapıya yatırım yapmaya başladı. 2013 yılında ise Online Kredi Kartı ile ödeme sistemini devreye soktu. Sonraki yıl globalleşme ve Türkiye’nin yemekle özdeşleşmiş büyük bir markası olma hedefiyle www.yemek.com isimli bir site yayınladı.

Yemek sepeti ilk yatırımını 2008 yılında European Founders Fund’dan aldı. 2012 yılında, 14 milyar euro fon büyüklüğü ile dünyanın en büyük 10 yatırım fonu arasında yer alan General Atlantic’ten 44 milyon tutarında yatırım aldı.

Bu aynı zamanda General Atlantic’in Türkiye’deki ilk yatırımıydı.

2016 yılı itibarıyla Yemeksepeti, Türkiye’de 64 şehirde ve KKTC’de toplam 11 binden fazla restoran ve yaklaşık 5,2 milyon kullanıcıya hizmet vermekteydi.

Kurulmasının üstünden tam 18 sene geçmiş olsa da hala şirketin yıllık büyümesi %50’nin üzerindedir.

Başarıları ve Yatırımları

Yemeksepeti 2009 yılında ilk kez yurt dışına açıldı. www.foodonclick.com markası ile Dubai’de hizmet vermeye başladı. 2015 yılında Delivery Hero satışı gerçekleştiğinde hizmet verdiği ülke sayısı 10’du. Bu ülkeler Umman, Katar, Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya.

2015 yılında Yemeksepeti Almanya merkezli global online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından 589 milyon dolar fiyata satın alındı. Bu satış o güne dek Türkiye’de yapılan en büyük internet satışıydı.

Daha sonra Aydın ve yönetimi, satıştan elde edilen karın 27 milyon dolarını 114 çalışanına bonus olarak dağıttı.

Uluslararası basının dikkatini çeken bu hamle, dünya çapında saygın haber mecraları tarafından paylaşıldı.

Nevzat Aydın, “Ortada bir başarı varsa bunu hep beraber gerçekleştirdik, başarı paylaşınca kesinlikle güzel” sözleriyle gündeme geldi.

Nevzat Aydın her zaman genç girişimcilere destek vermesiyle bilinen saygın bir kişilik olmuştur.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

“Başarı Hikayeleri 4 – Nevzat Aydın” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir