Bill Gates yeniden dünyanın en zengini

Bill Gates korona virüsü için tarih verdi

Bill Gates yeniden dünyanın en zengini

ABONE OL 

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, dün Amazon CEO’su Jeff Bezos’un koltuğunu devralarak yeniden dünyanın en zengini oldu. Listede her zaman adını ilk ikide gören Bezos ve Gates, dönem dönem yer değiştiriyordu.

İki yıl önce dünyanın en zengin insanı konumuna yükselen Jeff Bezos, iki yıl boyunca koltuğu kimseye bırakmadı. Ancak Microsoft’un kurucularından Bill Gates, dün yeniden zirveye yükseldi.

Bloomberg’in servislerinden Bloomberg Milyarderler Indeksi, ABD borsasının kapanmasıyla beraber güncellendi ve dünyanın en zengin insanları listesi yeniden güncellendi. Ancak ikilinin şirket değerlerinin de çok fark göstermediği belirtildi.

  • Gates’in net değerinin 110 milyon dolar, Bezos’un ise 108.7 milyar dolar olduğu açıklandı.

Şirketler arası rekabet

Gates’in sıralamadaki yükselişinin kaynağı olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Amazon’dan vazgeçip Microsoft ile 10 milyar dolarlık bir bulut-bilgi işlem sözleşmesi imzalaması gösteriliyor.

25 Ekim’de yapılan anlaşma açıklanmasından sonra Amazon’un hisselerinin %2 değer kaybettiği, Microsoft’un hisselerinin ise artış gösterdiği belirtildi.

Bezos’un servetinin düşmesinin nedeni olarak ise MacKenzie Bezos’tan boşanması olduğu biliniyor. Amazon’daki hisselerin dörtte birini alması maddiyat açısından şirketi ve CEO’su Bezos’u zorlamış gibi görünüyor.

Bloomberg haberinde Gates’in değerini daha da arttıracağı belirtiliyor.

Hayır işleriyle yakından ilgilenen ve vakıf kuran Gates tarafından, Bill&Melinda Gates Vakfı aracılığıyla 1994’ten bu yana 35 milyar dolardan fazla bağışta bulunduğu belirtiliyor. Bu vakıf fakir ülkelerdeki çocukların eğitiminden, Afrika ülkelerindeki sağlık sorunlarına kadar birçok konuda bağışlarda bulunarak insan yaşamının kalitesini arttırmaya çalışıyor.

Hem Microsoft hem de Amazon şirket içi olarak teknoloji bazlı gelişmelere devam ediyor. Amazon yakın bir zamanda teslimat robotu üreterek alışveriş dünyasına yeni bir soluk kazandırdı. Scout adını verdiği robot ile beraber şimdilik Amerika Birleşik Devletleri içerisinde siparişleri teslim etmek için teslimat robotunu kullanıyor.

Microsoft ise Windows için hem mobil hem bilgisayarlarda kullanılabilen Windows 10X işletim sistemini tanıttı. Çift ekranlı katlanabilir tablet Surface Neo tablet ile beraber tanıtılan işletim sistemi Windows 10’un geliştirilmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

AirPods Pro artık Türkiye’de, fiyatı ve özellikleri

Facebook yeni bir ödeme sistemini duyurdu

10.010 mAh bataryalı telefon: Hisense King Kong 6

“Bill Gates yeniden dünyanın en zengini” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir