Huawei için sevindiren haber, Microsoft ile anlaşma yakın

 Huawei için sevindiren haber, Microsoft ile anlaşma yakın

ABD hükümeti ile ters düşmesinden sonra sıkıntılı dönemden geçen Huawei, bu kez sevindiren bir haber aldı. Bu haber Microsoft ile işbirliği yapabileceği konusunda önemli bir adım olarak görünüyor.

Bildiğimiz üzere Çin ile ABD bir ticaret savaşı içerisindeydi ve birbirine ambargo uygulamaya başlamıştı. Bu durumdan en çok etkilenen ise ABD’de büyük kitlesi olan Çin’li ticaret devi Huawei oldu.

ABD tarafından koyulan ticaret yasağı, Huawei için mobil cihazlara ABD üretimi olan yazılımları tam anlamıyla kullanamıyor olması anlamına geliyordu. Matebook dizüstü bilgisayarları piyasaya sürmesi beklenen ticaret devi, yeni bilgisayarlarda Windows ve diğer Microsoft yazılımlarını kullanamayacaktı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ise şirketin yüreğine su serpmiş durumda.

ABD-Çin ticaret savaşını yumuşatan açıklama

Microsoft, ABD Ticaret Bakanlığı’ndan alınan izinle ürettiği yazılımların Huawei’ye ihtaç edilmesi izninin onaylandığını açıkladı. Yapılan açıklama “20 Kasım’da ABD Ticaret Bakanlığı, Microsot’a toplu pazar yazılımını Huawei’ye ihraç etme lisansı talebinde bulundu. Bakanlığımızın isteğimize cevaben gerçekleştirdiği eylemi takdir ediyoruz.” dedi.

Microsoft bu iznin Windows veya Office gibi hangi yazılımların içerdiği hakkında açıklama yapmadı. Ancak ifadeler, şirketin tüketici yazılımını belirli bir ürün için lisans yerine Huawei’nin genel bir lisans aldığını gösteriyor.

Huawei, Matebook bilgisayarları ABD yasağı tarafından sert bir şekilde vurulduğundan, bu hamle teorik olarak Huawei’nin PC hedefleri için büyük vurgun olarak nitelendirilebilir. Şirket yasaklar nedeniyle en az 1 dizüstü bilgisayar lansmanını iptal etmek zorunda kaldığını doğruladı.

Microsoft’un herhangi bir tüketici yazılımını Huawei’ye satması gerçekleşirse, Çinli ticaret devinin yeni dizüstü bilgisayarlarında bir kez daha Windows sunabileceği anlamına gelir.

Firmanın, Çin yerel piyasasında Linux kullanan Matebook dizüstü bilgisayarları sattığı biliniyor.

Huawei Matebook ABD bulmacasının bir parçası da Intel markasıdır ve Çin-ABD savaşındaki yasaklardan etkilenmiştir. Microsoft gibi Intel de senenin başında bu savaştan etkilenmemek için bilgisayar işlemcileri için lisans başvurusu yaptığı biliniyor ancak  Ticaret Bakanlığı’nın onay verip vermediği hakkında bilgi verilmiyor.

Intel 9. Nesil i9 işlemcisiyle çok iddialı haberini okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir