WhatsApp da siyasi reklamlara ambargo koydu

 WhatsApp da siyasi reklamlara ambargo koydu

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, siyasi reklamlarla ilgili sorun yaşadığını ve sorunu çözmeye çalıştığını açıklamıştı. Bu sorunu çözme amacında olan şirket, 400 bin civarı kullanıcı engellendiğini açıkladı.

Daha önce Twitter ve Google tarafından siyasi reklamları engellediğini açıklamıştı. Bu durumun nedeni olarak da önünü alamamaları olarak belirtilmişti. Geçtiğimiz dönemlerde de sahte haberler ve siyasi reklamlarla gündeme oturan WhatsApp, aynı durumdan şikayet etmeye başladı ve bu sorunu çözmek için ilginç bir çözüm ortaya sundu.

Dünyanın her yerinde etkin olarak faaliyet gösteren WhatsApp ise 400 bin kullanıcı engelleyerek siyasi reklam ve sahte haber sorununu çözmeyi hedeflediyor.

WhatsApp’ta toplu mesaj vasıtasıyla dağıtılan siyasi reklam ve propagandaların hangi seçmen grubunu hedef aldığı bilinmiyor. Ancak 2018 Brezilya seçimlerinde seçimlerden çok sosyal medya üzerinden yayınlanan sahte haberler damga vurmuştu.

Bu seçimde sahte haber ve reklamların seçmene yarar kadar zarar da vermesi gündemdeydi.

Ülkemizdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yanlış bilgilerin paylaşılmasının ardından araştırma sürecine giren olayın sonunda WhatsApp kararını verdi.

400 bin kişi engellendi ve toplu mesajlaşmalara kısıtlama getirildi

WhatsApp’ta toplu mesaj olarak dağıtılan sahte haberlerin hangi seçmenlere yarar veya zarar sağladığı ile ilgili bir detay verilmiyor. Birçok kullanıcı engelleyen şirketin sahte haberlerin yayılma hızını azaltabilmek için uygulama içerisinde atılacak mesajlara da kısıtlama getirildi.

WhatsApp’ın şifreli bir platform olduğunu belirten şirket, “Otomatik ve toplu mesajlaşma etkinliklerine karşı aldığımız kararlar, mesajlaşma içeriğini değil hesap davranışlarını hedef alıyor” açıklamasını yaparak gizliliğe ve güvenliğe ne kadar önem verdiklerini vurguladı.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir