Avrupa’da 3. çeyrekteki telefon satışları açıklandı

 Avrupa’da 3. çeyrekteki telefon satışları açıklandı

Avrupa’da telefon üreten firmalar için oldukça büyük bir pazar. Telefon üreticileri bu pazarı değerlendirebilmek ve telefon satışları gerçekleştirebilmek için yoğun çaba ve reklam yapıyorlar. Avrupa’da 3. çeyrekteki telefon satışları açıklandı. Açıklanan raporlara göre Samsung liderliğini koruyor ve 18.7 milyon adet telefon satışı gerçekleştirmiş. Samsung 2018 yılında aynı çeyreğinde 14,8 milyon olan satışını %26 büyüttü. Pazarın lideri Samsung oluyor.

Detaylı bir şekilde listeye hep birlikte bakalım:

Avrupa’da 3. çeyrekteki telefon satışları açıklandı

Avrupa’da yılın 3. çeyreğinde toplamda 52.5 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşti. Satışların bir çoğu ise operatörler aracılığıyla gerçekleşti.

Çinli Telefon Üreticileri Satışlarını Arttırdı

Huawei ABD-Çin ticaret savaşının başlarında olumsuz etkilense de kendisini çabuk toparladı ve tüm dünyada satışlarını korudu hatta yükselttiği bile söylenebilir. Google ürünlerini kullanması yasaklanan Huawei kendi işletim sistemi HarmonyOS‘u çıkarmış ancak daha sonra gelen yumuşak tavırlarla Google ürünlerini kullanmasına yavaş yavaş izin veriliyor. Bu gelişmeler Huawei’ye yaramış ve Avrupa’da en çok satılan 2. telefon markası konumuna yerleşmiştir.

Apple ise durağanlığa devam ediyor. Geliştirilen teknoloji anlamında belki de diğer markaların gerisinde kalan ancak en çok sükseye sahip marka olan Apple 3. sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıla göre satışlarında %4‘lük düşüş yaşayan Apple 9.8 milyon adet telefon satışı gerçekleştirdi.

Xiaomi ise çıkışına devam ediyor. Diğer markalarla karşılaştırıldığında daha çok yeni olan Xiaomi pazar payını %73 arttırarak 5.5 milyon adet telefon satışı gerçekleştirdi. Çinli firmaların büyük oranlardaki büyümeleri telefon piyasasına yeni bir soluk getiriyor.

Huawei’nin pazardaki payını azaltmak isteyen diğer Çinli telefon üreticileri kendilerini geliştirmeye başladı. Fiyat avantajları sağlayarak müşterileri kendi safına çekmeye çalışan firmalar daha güçlü cihazları daha uygun fiyatlara satıyorlar. Kendilerini belli bir markaya adayan müşterilere etki edemeyen firmalar orta segment telefonlar üretiyor. Orta segment telefonların satışlarıyla pazar payını arttırmaya çalışıyorlar. Çin, ABD karşısında her alanda mücadele etmeye devam ediyor. Telefon pazarında büyük yol kat eden Çinli firmaların sayısındaki artış bu mücadeleyi ortaya koyuyor.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir