Apple Çin’deki üretimine son veriyor

 Apple Çin’deki üretimine son veriyor

Apple Çin’deki üretimine son veriyor. Apple bugüne kadar ürünlerini Çin’de üretiyor ve yazılım desteklerini vererek dünyanın her bir yanında satışa sunuyor. Apple ABD-Çin ticaret savaşından en az Huawei kadar etkileniyor. Üretim merkezi olan Çin’de faaliyetlerine devam etmeyen Apple, işçilik ücretinin daha ucuz olduğu Hindistan’da üretime başladı.

Hindistan Yatırımdan Gayet Memnun

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad üzerinde ”Hindistan’da üretilmiştir” yazan iPhone modelini eline alıp ”Bugün güzel bir gün.” dedi. Apple’ın üretime başlamasıyla gözler Hindistan’ın üzerine çevrildi. Üretilen iPhone’lar yakında tüm dünyaya ihraç edilmeye başlanacak.

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad, sadece 2019 yılında 1.6 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ticaret savaşlarından en kârlı çıkan ülkelerden biri Hindistan oldu. Çünkü işçi maliyetleri Çin’den bile ucuz olduğu için birçok firmanın tercihi oluyor. Özellikle yeni iPhone modellerinin üretilmesinin beklendiği Hindistan’da şimdilik iPhone 6s, iPhone 7 ve daha yeni iPhone X ve iPhone XR gibi diğer modelleri üretiyor.

Apple’ın Hindistan’daki iki ortağı Salcom ve Foxconn Apple’ın yapacağı yatırım için hazırlıklarını sürdürüyor.

Salcom, önümüzdeki beş yıl içinde 300 milyon dolara yakın bir yatırımla Chennai yakınlarındaki şarj cihazları da dahil olmak üzere bileşenler üretmeye başlayacak. Hükumet, bu yatırımın yaklaşık 10.000 kişilik bir istihdam yaratacağını açıkladı. Foxconn, üretim tesislerinin sayısını ikiden dörde çıkarmak ve Hindistan’da daha fazla iPhone montajına yardımcı olacak yeni üretim hatlarının eklenmesiyle mevcut operasyonlarını daha da genişletmek istiyor.

Apple Çin’deki üretimine son veriyor

Çin Hükümetinin Tepkisi Merak Ediliyor

Huawei’nin Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet göstermek için gösterdiği çabayı herkes görüyor. Ancak aynı çabayı Apple göstermiyor. Bu tercih Çin için büyük bir gelir kaynağı eksikliği yaratacağı için Çin hükumetinden açıklama gelebilir. Özellikle yaptıkları açıklamalarla dünyanın gündemini belirleyen Çin’in tepkisini herkes merak ediyor. Apple CEO’su Tim Cook konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Avrupa’da 3. çeyrekteki telefon satışları açıklandı

Apple, Efsane Cuma hediye kartı tekliflerini açıkladı

Futbol takımlarının sosyal medyadaki takipçi sayıları

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir