Başarı Hikayeleri 6 – Walt Disney

Başarı Hikayeleri 6 – Walt Disney

ABONE OL 

Walt Disney, ya da tam adıyla Walter Elias Disney, 5 Aralık 1901‘de Şikago, Illinois, ABD’de Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak doğdu.

Çizime Olan Yeteneği ve Sevgisi

Walt, çizime yeteneği olduğunu yan çiftlikteki atları çizerek ve bunlardan karikatürler yaparak fark etti. Bu yeteneğini değerlendirmek isteyen ailesi Walt’ı küçük yaşta bir sanat kursuna kaydetti.

14 yaşındayken katıldığı sanat kursunda çizim yapmaya devam eden Disney, bir yandan okula, bir yandan da Chicago Sanat Enstitüsü’ne giderken 16 yaşında eğitimini yarıda bıraktı ve ambulans şoförü olarak orduya katıldı. 1919 yılına kadar Fransa’da Kızıl Haç’ta çalıştıktan sonra Amerika’ya döndü.

Ülkesine döndükten sonra çizim yapmaya devam eden Disney, karikatürlerini çeşitli gazetelere götürüp yayınlatmaya çalışıyordu. O dönemde karikatürlerini beğendiremeyen Disney, kilisesinin etkinliklerinin resmini çizmesi için bir rahipten teklif aldı ve küçük bir ücret karşılığında çalışmaya başladı. Aynı zamanda çalışması ve kalması için ona kilise içinde bir oda verildi.

Mickey Mouse’un Çıkışı

Bu kilisedeki odasında yaşarken odada bir de fare vardı. Disney fareden ne kadar korksa da onu sevmeye başladı ve ona Mickey ismini taktı ve onu çizmeye başladı. Bu çizimler, ona dünyanın en ünlü yapımcısı olma fırsatını sağlayan Mickey Mouse çizimleriydi.

Mickey Mouse ile başlayan serüven, kardeşiyle kurdukları prodüksiyon şirketi ile büyüdü. Miki Mouse‘u, kız arkadaşı Mini Mouse izledi; ardından Plneşeli tavşan Oswald ve diğer ünlü Walt Disney karakterleri geldi.

Çizgi Film Sektörüne Giriş

1923’de Hollywood’a gelmesi ve amcasının garajında stüdyo açmasıyla animasyona yönelme kararı alan Disney’in ilk hayata geçirmeyi planladığı çizgi film ise neredeyse yarısını tamamlamış olduğu küçük bir kız ve beraberindeki animasyon karakterlerden oluşan “Alice Harikalar Diyarı” idi.

1930’lu senelerde Disney, bir dizi başarılı çizgi filme imza attı. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 1938 yılında gösterime girdi.

Disney, 1955 yılında California’da, Los Angeles’ta ilk Disneyland eğlence parkını açtı.

Walt Disney, 15 Aralık 1966’da Burbank, Kaliforniya, ABD’de 65 yaşındayken gırtlak kanserinden yaşamını yitirdi.

Vasiyeti üzerine 17 Aralık 1966 tarihinde cenazesi yakıldı ve külleri Kaliforniya’daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı’na gömüldü.

Diğer başarı hikayelerimizi okumak için girişimcilik bölümüne bakabilirsiniz.

“Başarı Hikayeleri 6 – Walt Disney” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir