Başarı Hikayeleri 12 – Jack Ma (Alibaba)

Başarı Hikayeleri 12 – Jack Ma (Alibaba)

ABONE OL 

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Alibaba’nın kurucusu ve Çin’in en zengini Jack Ma, sürekli başarısız olan ama asla pes etmeyen biri olarak dikkatleri çekiyor.

Asıl adı Ma Youn olan küçük bir çocuk, İngilizce öğrenmek için yanıp tutuşuyordu. 9 yaşında her sabah erkenden şehir merkezine gider, turistlerle konuşur ve gezdirirdi. Para almadan rehberlik yaparak İngilizce’sini geliştirmeye çalışıyordu.

İngilizce dilini geliştirebilmek için bu işi 9 yıl boyunca yapmaya devam etti. Adının telaffuzu zor olduğu için turistler ona “Jack” adını verdi.

Okumak için her ilk denemesinde başarısız olan Ma, Harvard Üniversitesi’nden toplamda 10 kez ret cevabı aldı.

İlkokul ve ortaokul sınavlarında birkaç kez başarısız olan Ma, pes etmeyerek üniversiteye kadar geldi. Hangzhou’da bir yüksekokulda İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandı. Fakat sonralardan Ma, Hangzhou’nun en kötü üniversitesinde okuduğundan bahsediyordu.

İş Hayatının Başlarında Da Başarısız Oldu

Okul hayatında olduğu gibi iş hayatında da pek çok başarısız denemesi olmuştu. Kendisi tam 30 işten ret cevabı aldığını açıklıyor.

“Polis olmak için başvurdum, başvuran 5 kişiden 4’ü alındı ben kabul edilmedim. KFC Çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvurdu, 24 kişi alındı ve alınmayan tek kişi yine ben oldum.”

Evlilik ve İş Hayatına Başlangıcı

Üniversite bittikten sonra liseden devam eden kız arkadaşıyla evlendi. Daha sonra öğretmen olarak çalışmaya başladı ama bu onu kesmeyecekti. 1995 yılında tercümanlık yapmak için ABD’ye taşındı.

Daha sonra bir arkadaşı tarafından internetle tanıştırıldı. En başta tam olarak neyle karşılaştığını da anlamayan Ma, anlayabilmek ve öğrenmek için çok uğraştı.

Önce İngilizce çevirisi üzerine bir web sitesi kurdu ancak başarılı olamadı. Daha sonra interneti öğrenmeye devam etti.

Alibaba.com

Jack Ma daha sonra Çin’e dönerek arkadaşlarıyla bir proje tasarladı. 1999 yılında 17 arkadaşıyla birlikte Alibaba.com sitesini kurdu.

Ali Baba ve Kırk Haramiler’den esinlenerek sitenin isminin Alibaba olmasını seçti.

Başlarda birçok yatırımcı tarafından olumsuz yorumlar aldı. Bu iş tutmaz diyen birçok önemli insan gördü. Ancak 100 bin dolara kurulan site için hemen vazgeçmeyecekti. Büyümenin ilk adımı olarak SoftBank ve Goldman Sachs şirketlerinden yatırım aldı.

Alibaba ilk başlarda  ödeme sistemi kullanmıyordu, yalnızca ürün listeliyordu. Buna bir çözüm arayan Jack Ma “Ali Pay” adında bir elektronik ödeme sistemi kurdu.

Ödeme sistemi için de başlarda çok olumsuz yorum geldi ancak şu an sistemi 1 milyara yakın kişi kullanıyor.

TaoBao

Jack Ma yıllarca yaşadığı olumsuz olayların intikamını alırcasına büyümeye devam ediyordu.

Alibaba’nın hızlı büyümesi eBay’in dikkatini çekmişti. Sonra eBay tarafından Ma’ya bir teklif sunuldu. Alibaba’yı satın almak istiyorlardı ancak Ma kabul etmedi.

2003 yılında ise eBay’e rakip olarak TaoBao alışveriş sitesini kurdu.

Alibaba’nın son açıklanan verileriyle 10 binlerce ortak şirketi ve 10 binlerce çalışanı bulunuyor.

2013 yılında Jack Ma, e-ticaret devi haline getirdiği Alibaba’nın CEO’luk görevinden istifa etti. Yerini gençlere bırakacağını belirten Ma, şirketin yönetim kurulu başlanı olarak çalışmaya devam etti.

Jack Ma aynı zamanda çevreci kimliğiyle tanınıyor. Çevre kirliliğine karşı savaşan “Nature Conservancy” örgütünün Çin’deki yönetim kurulu başkanlığını da yürütüyor.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Başarı Hikayeleri 11 – Chris Gardner “Umudunu Kaybetme”

Başarı Hikayeleri 10 – Elon Musk

Başarı Hikayeleri 9 – Peter Dinklage

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir