Başarı Hikayeleri 11 – Chris Gardner “Umudunu Kaybetme”

Başarı Hikayeleri 11 – Chris Gardner “Umudunu Kaybetme”

ABONE OL 

Başarı hikayeleri serimizin 11. yazısında Amerikalı iş adamı, yatırımcı ve motivasyon konuşmacısı Chris Gardner’den bahsedeceğiz.

Aslında birçoğumuz onun hikayesini Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in oynadığı ‘Umudunu Kaybetme’ filminden biliyoruz. 80’li yıllarda oğluyla beraber sokaklarda yaşayan Gardner, şimdilerde 60 milyon dolarlık servetin sahibi.

Çocukluğu ve Aile Hayatı

Chris, babasını hiç tanımadan büyüdü. Annesi ve üvey babasıyla yaşıyordu. Üvey babası alkolikti, Chris’i ve annesini sık sık dövüyordu ve annesi, üvey babasını öldürmeye çalıştı.

Annesi hapse girince Chris çocuk esirgeme kurumuna yerleşti.

“Annem eski kafalı bir kadındı ve bana sürekli ‘Oğlum, eğer inanırsan istediğin her şeyi başarabilirsin.’ derdi. Ben de onun sözlerine inandım ve başardım.”

Asıl hikayesi 27 yaşından sonra başlasa da Chris Gardner çocukluğunda geçirdiği zor zamanları şöyle anlatıyor:

 “Bir çocuğun çekmemesi gereken acılar çektim. Daha 5 yaşındayken kararımı vermiştim: Çocuklarım babalarının kim olduğunu bilecekler. Daha sonrası zaten biliniyor. Bu başarıya, doğru kararlar vererek ulaştım.”

Borsaya Merak Duyması

1974 yılında, medikal cihazlar satmak için San Francisco’ya gitmişti. Otoparkta gördüğü kırmızı Ferrari’ye hayran kalmıştı ve sahibine nasıl aldığını sordu. Arabanın sahibi Bob Bridges borsacıydı ve yaptığı konuşmayla Chris Gardner’ın da borsayla ilgilenmesini sağladı.

Bob Bridges, Gardner’a bir şirkette staj ayarladı. Staj sırasında park cezalarını ödeyemediği için tutuklandı. Sonrasında ise maddi durumu giderek kötüleşmeye başlamıştı.

Neredeyse bir yıl boyunca henüz birkaç aylık olan oğlu Christopher Gardner ile birlikte sokaklarda yaşadı.

27 yaşındayken staj yaptığı yerde borsa brokerlığı dersleri alıyordu. Ancak maddi durumu çok kötüydü. Ev kirasını bile ödeyemeyecek durumda olan Gardner’ı eşi de terk edince oğlu ile beraber sokaklara düştüler.

Terk edildikten sonra tren istasyonu, park ve kiliselerde kalıyorlardı. Yemeklerini de aşevlerinde yiyorlardı.

Kazandığı kısıtlı parayla sadece oğlunun kreş masrafını karşılayabiliyordu.

Tüm bu yaşananlar Gardner’ı vazgeçmeye zorlasa da o, hiçbir zaman pes etmedi ve stajını tamamlayarak aynı yerde tam zamanlı işe girdi.

Tam zamanlı işe sahip olan Gardner artık ev kirasını karşılayabiliyordu. Azmi ve kararlılığıyla kariyer basamaklarını birer birer tırmanıyordu artık.

1987 yılında Chicago’ya giderek Gardner&Rich adıyla bir danışmanlık şirketi kurdu. Daha sonra hikayesini paylaşma isteğiyle “The Pursuit of Happyness” (Umudunu Kaybetme) kitabını yazdı.

Bu kitap Hollywood’un ilgisini çekti ve aynı yıl ismi değiştirmeden bu film çekilmeye başlandı.

Başrolünde Will Smith’in oynadığı “Umudunu Kaybetme” filmi, Will Smith’in Oscar’a En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmesini sağladı.

Dünyayı gezerek hikayesini paylaşan Gardner, geldiği yeri unutmayıp evsizler için bağış yapmayı da ihmal etmiyor. Kadına karşı şiddetin bitmesi için ise elinden geleni yapıyor.

Hayatını ise şu sözlerle özetliyor:

“Çocukluğum kaderim olsaydı, bugün karısını döven, çocukları taciz eden alkolik bir herif olurdum. Ben ise annemin sesini dinledim. Karanlığa değil, ışığa doğru yürüdüm…”

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Başarı Hikayeleri 10 – Elon Musk

Başarı Hikayeleri 9 – Peter Dinklage

Başarı Hikayeleri 8 – Marie Curie

“Başarı Hikayeleri 11 – Chris Gardner “Umudunu Kaybetme”” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir