Başarı Hikayeleri 8 – Marie Curie

Başarı Hikayeleri 8 – Marie Curie

ABONE OL 

Bu başarı hikayemizde sizlere tarihe adını altın harflerle yazdırmış, Nobel ödüllerine damgasını vurmuş, tarihin en başarılı kadınlarından biri olan Marie Curie ve çalışmalarından bahsedeceğiz.

Doğumu ve Öğrenim Hayatı

Curie, 7 Kasım 1867 yılında Polonya’da dünyaya geldi. Kardeşleriyle birlikte annesinin müdürlük yaptığı yurtta kalıyordu. Ülkedeki eğitim sistemi yüzünden kadınların üniversiteye gitmesi ve teknik eğitim almaları için yurt dışına gitmeleri gerekiyordu.

Kardeşi ile para biriktirerek 1885 yılında Bronya, Sarbonne’da tıp eğitimi görmeye başladı. Mezuniyetinin ardından Bronya, Marie’ye matematik ve fizik eğitimi alması için yardım etti.

1891 yılının Kasım ayında başladığı eğitiminde bir buçuk yıl sonunda sınıfının birincisi olarak fizik diploması aldı. 1894 yılında matematik alanında ikinci diplomasını aldı.

Bilimsel Çalışmaları

1896 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra 1897 yılında daha önce Henri Becquerel’in duyurduğu, uranyum tuzlarının yaydığı, sonraları radyoaktivite olarak adlandırılacak olan ışın üzerinde detaylı bir şekilde çalışmaya başladı.

1898 yılının Temmuz ayında Curie, yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu bulduğunu duyurdu.

1898 yılının Eylül ayında Fransız kimyacı Eugène-Anatole Demarçay’ın spektroskopi yöntemiyle tanımlanmasına yardım ettiği, doğal radyoaktif element radyumu duyurdular.

1904 yılında doktorasını verdi ve Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu.

Aynı yıl radyoaktivite konusundaki araştırmalarından ötürü, kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.

1911 yılında radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden dolayı Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Curie, tarihte iki Nobel Ödülüne sahip ilk kişi oldu. Hala 2 Nobel ödülüne sahip olan tek kadın olma ünvanını elinde tutuyor.

Bu dönemde laboratuvar çalışmaları sırasında maruz kaldığı aşırı radyasyondan dolayı hastalık yaşamaya başlayan Marie Curie 1934 yılında Fransa’da kan kanserinden hayatını kaybetti ve bu hastalığı da aşırı radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Ölümünden sonra kendisine “Bilim İçin Ölen Kadın” denildi.

Marie’nin radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine “curie” denilmektedir.

Marie Curie’nin not defterleri o kadar çok radyasyona maruz kalmıştır ki, ancak kurşun kaplı bölmelerde muhafa edilip radyoaktif korunma malzemeleri ile incelenebilmektedir.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Instagram artık küfürleri tespit edebilecek

GTA 6 hakkındaki bilinen tüm sızıntılar

Netflix ikinci Türk dizisi Atiye’nin fragmanını yayınladı

“Başarı Hikayeleri 8 – Marie Curie” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir