Havalimanları ve metrolar için ‘maskematik’ geliştirildi

Havalimanları ve metrolar için ‘maskematik’ geliştirildi

ABONE OL 

COVID-19 virüsü için maske kullanımına rehavetin arttığı dönemde maskematik adında bir otomat geliştirildi.

Gıda ürünleri ve kişisel koruyucu donanımlar içeren otomatlar üreten bir firma, yeni tip koronavirüse (COVID-19) tedbir amacıyla gelen talepler üzerine maskematik geliştirdi.

Kişisel temizliğin öneminin arttığı son günlerde insanların dezenfektan, kolonya gibi ürünlere olan talepleri arttı. Fırsatçı firmaların da bu ürünleri fahiş fiyatlarla vatandaşa sunması neticesinde bir atılım yapma ihtiyacı doğdu. İnsanların toplu bulunduğu alanlara yerleştirilecek masmematik için İstanbul Büyükşehir Belediyesi destek veriyor.

Özellikle Havalimanları Ve Metrolara Yerleştirilecek

İçerisinde maske, kolonya, mendil ve dezenfektan bulunacak olan maskematikler özellikle metro, metrobüs durakları ve havalimanlarına yerleştirilecek. Özellikle bu alanların seçilmesinin sebebi ise daha kalabalık olması.

“Maske de neticede kişisel koruyucu donanım malzemesi. Zaten kişisel koruyucu donanımlar arasında maskeleri veriyorduk. Havalimanlarında, toplu taşıma alanlarında veya insanların toplu bulunduğu mekanlarda bu tür maskeler ve koruyucu önlemler çok önemli. Makinemiz bu konuda çok ciddi iş yapabiliyor. Bunu kredi kartıyla satılabilir halde havalimanlarına uygulamak üzereyiz. Şu anda bir firmayla bu görüşmeyi yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde havalimanlarında bunu göreceksiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, metrolarda kolonyalı mendil, el temizleme dezenfektanları gibi ürünler için de otomatlar kullanıma girecekler. Bu ürünleri ve maskeleri üretenlerin de bu sistemin bir halkası olacağını düşünüyorum. Çünkü bunları halka ulaştırmanın en kolay yolu otomatlar. 7/24, insansız olarak kartla ya da parayla bu malzemelere ulaşmak mümkün olacak. Halihazırda ülkemizde Kovid-19 çok gözükmese, büyük bir tehdit oluşturmasa da önlemimizi almamızı sağlayacak, ülke olarak farkındalığımızı ön plana getirecek. Türkiye bu konuda bir adım önde olacak.

Maskematik üretici firması olacak olan Elektral yetkilisi Erdem Dinçsoy, üretime başladıklarını ve siparişten sonra 3 gün içinde makineleri gönderebilir duruma geldiklerini belirtti.

Dinçsoy, “Şu an firmamızın projesi bu, biter bitmez önce IGA (İstanbul Havaalanı) daha sonra da İstanbul’daki metro istasyonlarında hayatımıza girecek. Sonrasında bu enfeksiyonun ne kadar barınacağına ve işin nereye kadar gidebileceğine göre değişecek.” açıklamalarını yaptı.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

5G’nin 500 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor

Twitter çalışanlarını evde çalışmaya gönderiyor

Bitcoin’e neler oluyor?

“Havalimanları ve metrolar için ‘maskematik’ geliştirildi” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir