Avrupa MB Eski Başkanından Bitcoin açıklaması

 Avrupa MB Eski Başkanından Bitcoin açıklaması

Avrupa Birliğinin içinde yer alan 19 ülkenin parasal politikalarını yöneten Avrupa Merkez Bankasının eski Başkanı Bitcoin hakkındaki fikirlerini 10. Caixin Zirvesinde anlattı. Avrupa MB Eski Başkanından Bitcoin açıklaması gelmesi ve söyledikleri ses getirecek cinsten.

Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı: ”Bitcoin’e karşıyım” şeklinde açıklama yaptı. Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Jean-Claude Trichet’a göre Bitcoin bir para özelliği taşımıyor. Kripto paraların geleceğinin pek parlak olmadığını da açıklamalarına ekledi. Avrupa MB Eski Başkanından Bitcoin açıklaması geldi. Açıklama tam olarak şöyle:

”Bitcoin’e tamamen karşıyım. Para birimi olarak gerçek değil, bir para birimin sahip olması gereken özelliklere sahip değil.”

Yaptığı açıklamalara dayanak olarak ise spekülasyonlara çok müsait bir yapıda olduklarından bahsetti. Sanal olan kripto paralar fiziksel olarak herhangi bir varlığa dayandırılsa bile sağlıklı olmayacağını söyledi.

 

”Libra yerine SDR tercih edilebilir”

Jean-Claude Trichet, Facebook’un stablecoin projesi Libra’yı da desteklemediğini onun yerine IMF’nin geliştirdiği SDR (Özel Çekme Hatları)’yi tercih ettiğini açıkladı. SDR’nin birçok para birimi tarafından da desteklendiğini söyleyen Trichet, bu projenin daha sağlıklı olduğunu vurguladı. SDR’yi dolar, euro, yen gibi para birimlerinin desteklediğini ve daha gerçekçi bir proje olacağını düşünüyor. Bu konu hakkındaki görüşlerinin tamamı ise şöyle:

”Kripto para alanındaki parasal değerin kontrolünün sağlanabileceği konusunda büyük endişelerim var. Yeni sabit uluslararası para birimleri konusunda SDR doğru destek olabilir.”

Bitcoin, dünyadaki finansal otoriteleri ikiye ayırmış durumda. Bazıları başarılı olacağını bazıları ise tam tersine başarısız olacağını söylüyorlar. Bitcoin hakkında her gün yeni birçok iddia ortaya atılıyor. Normal finans sistemlerinin aksine bir yapıya sahip olan Bitcoin’in kabul görmemesi ise birçok kişiye göre normal.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Libra’yı IMF yönetse daha güvenilir olur açıklaması

Rusya vatandaşlarının Bitcoin’lerine el koyabilir

Azerbaycan Blockchain tabanlı kimliğe geçiyor

 

 

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir