Libra’yı IMF yönetse daha güvenilir olur açıklaması

 Libra’yı IMF yönetse daha güvenilir olur açıklaması

2002-2018 yılları arasında görevini sürdüren Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası eski başkanı açıklamalarıyla ses getiriyor. Zhou Xiaochuan, Libra’yı IMF yönetse daha güvenilir olur şeklinde açıklama yaptı.  Kendi döneminde Çin’i kimilerine göre mali açıdan dünyanın en büyük devleti yaptığı konuşulan Xiaochuan fikirleriyle kripto para dünyası hakkında ipuçları veriyor.

Libra ve IMF

8 Ekim’de Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirilen 10. Caixin Zirvesi’nde konuşan Xiaochuan, özel bir şirket tarafından ortaya çıkan Libra hakkında endişelerden de bahsetti. Devlet dışından özel bir şirketin finansal bir sistem kurması ve tüm dünyada kullanmak istemesinin devletleri endişelendirdiğini ve güvenlik sorunlarının akıllara geleceğini söyledi. Güvenlik problemleri için ise Libra’nın IMF gibi büyük bir finans kuruluşunun çatısı altında faaliyetlerini sürdürmesinin daha güvenilir olabileceğini söyledi.

Libra’yı IMF yönetse daha güvenilir olur açıklamasıyla ses getiren Zhou Xiaochuan, 16 yıl boyunca Çin Halk Bankası Valisi olmasıyla tanınıyordu.

 

Merkez Bankası eski başkanı Zhou Xiaochuan

Çin’in Dijital Parasında Son Durum Ne?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin dünyadaki ilk CBDC (ulusal paraların dijitalleşmesi)  projesini piyasaya sürmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan yardımcısı Mu Changchun, iki katmanlı bir sistem kurulacağını söyledi. Üst katmanda Merkez Bankası alt katmanda ise ticari bankaların yer alacağını belirtti.

Libra Projesi Faaliyete Geçebilecek Mi?

Proje’nin faaliyete geçebilmesi için öncelikle güven vermesi gerektiğinden bahseden Xiaochuan, projenin faaliyete geçmesi halinde kâr elde edeceğini ve bu kârı faaliyetlerinde kullanacağını söyledi. Genel itibariyle Libra gibi projelerin olmasının dünya için olumlu gelişmeleri olduğunu da ekledi.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

En büyük 10 kripto para – 8 Kasım 2019

Rusya vatandaşlarının Bitcoin’lerine el koyabilir

Azerbaycan Blockchain tabanlı kimliğe geçiyor

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir