Wikipedia’dan Facebook ve Twitter’a rakip geldi: WT:Social

Wikipedia kurucu ortaklarından Jimmy Wales, WT:Social isminde bir sosyal medya platformu kurulduğunu açıkladı.

Twitter ve Facebook platformlarına rakip olarak sunulan sitede hem haber paylaşımı hem de sosyal medya platformu olarak kullanılabilen bir mecra olması planlanıyor.

Wt:Social diğer platformlardan farklı olarak reklam yerine sisteme gelen bağışlarla yoluna devam etmesi olacak. Açıklamaya göre Wales, sadece reklam ile finans sağlanan sosyal medya platformlarındaki gibi kalitesiz içeriklerin ön plana çıkması sorununu aşmayı planladıklarını aktardı.

Facebook ve Twitter’dan farkı

Diğer sosyal medya mecralarından tek fark reklamlar da değil. Algoritma açısından da farklı yürüyor işler. Örneğin Facebook ve Twitter’ın aksine daha çok yeni ve güncel gönderilerin en üst sıraya çıkması sağlanacak. Biraz zaman geçtikten sonra ise gönderilere oylama ve anket özelliklerinin de eklenmesi planlanıyor.

Ayrıca rakip olarak gelen yeni platform, eski platformlarda sansürlenen ya da kaldırılan küçük oluşumlar ve gruplara da ev sahipliği yapmayı planlıyor. Hiçbir sisteme bağlı kalmadan yönetilecek mecrada insanlar gruplarının ya da oluşumlarının kaldırılmasından korkmadan paylaşım gerçekleştirmeleri hedefleniyor.

WT:Social’ın ilerleyen zamanlarda ücretsiz olması planlansa da şimdilik üye olmak için bekleme listesine girmeniz, bağış yapmanız ya da davetiye almanız gerekiyor. Bir ay içinde 50 bin kullanıcıya ulaşan sitenin hedefi ise 500 milyon kullanıcıya ulaşmak olacak.

Bu, Wikipedia’nın ilk sosyal medya denemesi değil. Eski Wikitribune’un biçim değiştirmesiyle oluşan yeni platforma üye olabilmek için ve tam özellikle kullanabilmek için sıra beklemek ya da bağış vermek gerekiyor.

Sosyal medya platformlarının tercih sıramızda üstlerde yer almaları yeni oluşumların da önünü açıyor. Facebook şirket bazında şu sıralarda zirvede yer alırken, WhatsApp, Instagram gibi en çok indirilen uygulamaların sahipliğini yapıyor.

Önce kripto para işine girerek Libra adında bir para birimi çıkardı, daha sonra da kendi ödeme sistemini üreterek büyüme yolunda emin adımlar atmaya devam ediyor.

Wt:Social Facebook ya da Twitter gibi büyür mü zamanla daha iyi görebiliriz.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

AirPods Pro artık Türkiye’de, fiyatı ve özellikleri

ABD’den Blockchain’e 200 bin dolar yatırım

Kripto destekli banka Revolut büyük yatırım peşinde

MacBook Pro 16 inç çok yakında gelebilir

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir