Facebook’a bir darbe daha

 Facebook’a bir darbe daha

Son zamanlarda adı sıkça anılan sosyal medya sitesi Facebook’a bir darbe daha geldi. Video izlenmelerini şişirdikleri için reklam verenler tarafından şikayet edilen Facebook’a dava açıldı. Daha sonra anlaşmaya varılan reklam verenlerle Facebook, 40 milyon dolar ödemede anlaştı.

Günümüzde reklamlar sosyal medya üzerinden dönmekte. Bunun en iyi örnekleri Facebook, Twitter ve Instagram kullanıcılarına verilen viral reklamlar. Bir markanın kullanıcıya para veya ürün karşılığında kendi reklamını yaptırmasına viral reklam denir.

Ancak tek reklam türü viral değildir. Viral reklam, kullanıcı ile markanın direk irtibatıyla gerçekleşir. Sosyal medya platformlarında ise tanıtım yaparak reklam yapılabilir. Yani örneğin teknoküpür.net sitesi, Instagram’a belli bir ücret ödeyerek kendi tanıtımını yaptırabilir.

Son dönemde ise reklam ajansları, Facebook’un reklam izleme sürelerini şişirerek reklam verenleri yanılttığını düşünerek bir araştırmaya girdi. Belirtilen şikayetlere göre Facebook, ortalama izleyici ölçümlerini %150 ile %900 oranında şişirmiş.

Reklam verenler mahkemede 18 ay boyunca sunulan hatalı ölçümlerin, video reklamlar için fazladan ödeme yapılmasına neden olduğunu ve 1.35 milyon reklam verenin potansiyel olarak etkilendiğini iddia etti.

Reklam verenlerle Facebook şirketi arasında anlaşma

Facebook’un bu eylemine son vermek için dava yoluna giden markalar, sonuç olarak bir anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşmaya göre  Facebook, 40 milyon dolar ödeyecek.

Paranın çoğu, videolarda reklam süresi satın alanlara giderken 12 milyon dolar veya uzlaştırma fonunun yüzde 30’unu davacıların avukatları için tahsis edilecek.

Davacılar memnun değil

Haksız rekabet yasası ve sözleşmeyi ihlal etme suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Facebook ise bu durum karşısında öncelikle reklam verenlerin güvenini sorguladı. Şikayetlere itiraz ederek reklam zamanı satın almaya karar verirken bu ölçümlere gerçekten güvenip güvenmediklerini sordu.

Facebook, anlaşma gereği ödenecek olan 40 milyon doları ödemeyi kabul etmesine rağmen bu kararın haksız olduğunu savunuyor.

Davacılar ise mağdur oldukları ve dolandırıldıkları gerekçesiyle miktarın az olduğunu ve 100 ila 200 milyon dolar arası bir tazminat beklediklerini belirtiyor.

ABD Bölge Mahkemesi ve yargıç, anlaşmanın adil olup olmadığını ve reklam verenlerin mi Facebook şirketinin mi mağdur olduğunu inceledikten sonra kararını verecek.

 

İlginizi çekebilir

Facebook’un kripto parası Libra’ya bir darbe daha!

Telegram’ın kripto parasına ABD’den darbe!

Steam’den oyun dünyasında çığır açacak özellik!

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir