Facebook’a bir ceza daha

 Facebook’a bir ceza daha

Son birkaç senede önce veri gizliliği ve kişisel verilerin ihlali daha sonra da sahte reklam tıklanması gösterimi yüzünden davalık olan ve milyonlarca dolar ceza ödeyen Facebook’a bir ceza daha yolda.

Daha önce

Sosyal medya devi yüz tanıma verilerini kötüye kullandığı gerekçesiyle şu sıralar mahkemelik. Cezanın ise 35 milyon dolar olması bekleniyor.

Facebook tarafından kullanıcılara kolaylık sağlanması amacıyla yüz tanıma sistemi geliştirilmişti.

(Facebook’a bir ceza daha haberini okumak için tıklayın.)

Şirket bir süredir Illinois‘te yüz tanıma verilerini kötüye kullanması iddiasıyla ilgili açılacak bir davayı engellemeye çalışıyordu. Bu davanın 35 milyon dolarlık bir dava olması bekleniyordu ve bu miktarı ödemek istemiyordu. Bu amaçla çeşitli başvurularda bulunan Facebook’un talebi yargıç tarafından reddedildi.

Bu davada Facebook’un etiketleme önerileri özelliğinde kullanıcıların fotoğraflarında verilerin ne kadar uzun süre saklanacağının ve hangi amaçla kullanılacağının bilinmediği söylendi. Bu nedenle şirketin kullanıcı başına 1-5 bin dolar arası bir tazminat ödemek zorunda kalabileceği belirtildi.

Bu olaydan 7 milyon insanın etkilendiği ve tazminatın toplamda 35 milyon dolar civarı olabileceği düşünülüyor.

Facebook ise savaşmaya devam ediyor

Tüm bu suçlamalar, ödenen cezalar ve mahkemeler şirketi pek durduracakmış gibi görünmüyor. Zira şirket şu sıralar özellikle kendi kripto parası olan Libra üzerinde yoğun çalışmalar sürdürüyor.

 

İlginizi çekebilir

İnsanlar neden kripto paralara yöneliyorlar?

Microsoft Ofis programlarını birleştiriyor

Google Pixel 4 ve Google Pixel 4 XL özellikleri ve fiyatı

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir