İnsanlar neden kripto paralara yöneliyorlar?

 İnsanlar neden kripto paralara yöneliyorlar?

Hakkında sürekli haberler yapılan ve her geçen gün biraz daha popülerleşen kripto paralar neden insanlara cazip geliyor? İnsanlar neden kripto paralara yöneliyorlar?

Her gün her birinin ayrı gelişmeleri, fiyatlanmalarıyla ilgili haberler yapılırken yavaş yavaş insanlarda kripto para merakı başladı. İnsanlar yoğun şekilde kripto paraları araştırıyor, grafiklerini incelemeyi öğreniyor, yazılı kaynakları okuyorlar. Peki nedir bu kadar ilgi çeken şey?

 

İnsanlar neden kripto paralara yöneliyorlar?

 

Kripto paraları, ülkelerin kullandığı resmi paralardan ayıran en önemli özellikleri, transfer hareketlerindeki gizlilik ve hız konusunda insanların ilgisini çekiyor. İnsanlar artık yatırım veya paralarının devletler kontrolünde olmasından rahatsızlar ve artan vergi oranları insanları kripto paralara yönlendiriyor.

Örneğin, insanlar yurt dışında yaşayan bir yakınına bir para göndermek istediklerinde göndermek istedikleri miktara göre artan oranda bir bedel ödüyorlar. Kripto paralarda ise bu bedeller oldukça düşük ve sabit.

Geçtiğimiz yıl bir Bitcoin Balinası (devasa rakamlarla işlem yapan kimse) 30.000 BTC işlemi gerçekleştirdi. Yani yaklaşık 200 Milyon dolarlık Bitcoin transfer işlem ücreti için sadece 60 Kuruş ödedi. İnsanları cezbeden bir diğer konuda işlem ücretlerinin bu kadar düşük olması. Bütün bunların haricinde kripto para birimleri diğer yatırım araçlarına (altın, döviz, hisse senedi) göre daha hareketli olduğundan dolayı insanlar için daha cazip bir hale gelmekte.

Yazımızda sizin için birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Kripto paralara yatırım yapıyor veya yapmak istiyorsanız borsalara giriş bilgilerinizi, cüzdan adreslerinizi, şifrelerinizi, Google Authenticator kodlarınızın anahtar kelimelerini yedeklemeniz sizin faydalı olacaktır. Çünkü herhangi bir cüzdanınızı kaybettiğinizde bankalar gibi danışabileceğiniz bir muhatap bulamayacaksınız.

 

İlginizi Çekebilir

En büyük 10 kripto para – 11 Ekim 2019

Türkiye’de kaç tane Bitcoin ATM’si var?

Kripto para sigortası mı geliyor?

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir