NASA 2020 planlarını açıkladı

NASA 2020 planlarını açıkladı

ABONE OL 

NASA 2020 yılını boş geçirmeyeceğini ve uzay çalışmalarına tam gaz devam edeceğini Youtube’a attığı “NASA 2020: Hazır Mısınız?” isimli video ile duyurdu. Heyecan verici olan bu gelişme ile beraber uzay meraklılarının dikkatleri NASA üzerine yoğunlaşmış durumda.

İşte NASA’nın 2020 planları:

Artemis 1

Eskiden Keşif Misyonu-1 olarak adlandırılan, Apollo projesinin kız kardeşi olarak da bilinen Artemis çalışmaları, Ay’a dönüş projesi kapsamında yapılıyor.  NASA’nın Artemis projesiyle ilgili olarak “Ay Karakolu (Lunar Outpost)” isimli çalışması da bulunuyor. 2021’e sarkma olasılığı da bulunan çalışma gerçekleştirilirse dünyanın en güçlü roketi olarak uzay fırlatma sistemi ile yapılan ilk uçuş gerçekleştirilmiş olacak.

Amerikan astronotlar uzaya gönderilecek

Boeing ve SpaceX tarafından NASA için üretilen mürettebat kapsülleri CST-100 Starliner ve Crew Dragon, Florida’dan fırlatacak ve kapsüller mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak.

Yörüngedeki ev” çalışması

NASA, 2020’deki çalışmalarını astronotların daha uzun seyahatlere çıkmasını olanaklı kılmak ve  yeni bir laboratuvar geliştirmek üzerine yapacak. NASA, alçak yörünge ekonomisini geliştirmeyi de hedefliyor.

Mars 2020 ile daha ötesi

İnsanlığın Dünya yörüngesindeki 20. yılında NASA, Mars keşiflerini başlatacak. “Mars 2020” isimli yeni bir uzay keşif aracı, kızıl gezegene gönderilecek. Osiris-Rex isimli uzay aracı ile asteroitten en az 60 gramlık örnekler toplanacak. Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilen “Solar Orbiter” isimli bir güneş gözlem uydusu projesi de Amerikan uzay araştırmaları devinin gerçekleştireceği projeler arasında bulunuyor.

Keşif inovasyonları

NASA, uzun süredir oksijen üretme cihazı üzerine çalışıyordu. Deney bu yıl hayata geçirildiğinde Moxie isimli cihaz, Mars atmosferinden saatte 22 gram oksijen üretebilecek. Cubesat isimli 1 kilogramdan hafif küp şeklindeki küçük nano uydular da yörüngede suyla çalışan bir uyduya bağlanacak.

Süpersonik uçak

NASA, “X-57 Maxwell” isimli tamamen elektrikli uçağı tekrar tanıtacak ve “X-59 QueSST” isimli sessiz ve deneysel bir süpersonik uçak geliştirmek için çalışacak. NASA, drone’lar için trafik kontrol çalışmaları da yürütecek.

“NASA 2020 planlarını açıkladı” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir