Google CEO’sundan ‘yapay zeka’ açıklaması

Google CEO’sundan ‘yapay zeka’ açıklaması

ABONE OL 
ABD merkezli teknoloji devi olan Google CEO’su ve en yetkili ismi Sundar Pichai yapay zeka için regülasyon çağrısı yaptı.

İngiliz Financial Times için bir makale kaleme alan Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zeka alanında yeterince regülasyon olmadığının atlını çizdi.

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai’ye göre, özellikle otonom (sürücüsüz)araçlar ve sağlık alanlarında görev alacak yapay zeka  teknolojileri için yeni kurallar getirilmeli.

Yapay zekanın büyük bir potansiyeli olmak ile beraber pek çok olası tehlikeye de sahip olduğunu belirten Pichai’ye günüzde karşımıza çıkan en büyük tehlike deepfake.

Farklı yapay zeka sistemleri kullanılarak herhangi bir videodaki konuşmacının söylediklerinin kolaylıkla değiştirilmesine izin veren deepfake son dönemde özellikle sosyal medyada sıkça ortaya çıkıyor.  Instagram, TikTok gibi platformların popülerleşmesi bunun en büyük etkeni. İnsanlar farklılık yaratabilmek ve popüler hale gelebilmek için yardımcı programların kullanımını arttırdı.

Geçtiğimiz aylarda Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın sahibi olan Alphabet şirketinin icra kurulu başkanlığı ve başkanlığı görevlerinden ayrılacaklarını açıklamış, ikili görevlerini Sundar Pichai’ye devretmişti.

Regülasyon nedir?

Regülasyon, geniş anlamda sosyal ve ekonomik amaçlara yönelik olarak devlet tarafından yürürlüğe konulan her türlü anayasal, yasal ve kurumsal düzenlemeleri ve diğer her türlü kamusal politikaları ve yapılan uygulamaları ifade eder.

Kaynak

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Samsung’dan 500 milyon dolarlık ekran yatırımı

Türk girişimcilerden dünyanın ilgisini çeken teknoloji: WeWalk

Microsoft, çevre için 1 milyar dolarlık yatırım yapacak

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA ekibine katıldı

“Google CEO’sundan ‘yapay zeka’ açıklaması” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir