Microsoft’tan Android açıklaması

 Microsoft’tan Android açıklaması

Microsoft’tan Android kullanımıyla ilgili şaşırtan bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz haftalarda Microsoft tarafından düzenlenen Surface etkinliği ile yeni akıllı telefon Surface Duo tanıtılmıştı. Söz konusu telefon tanıtılırken işletim sistemi için Microsoft Donanım Ürün Sorumlusu Panos Panay, Android işletim sisteminin yeni cihaz için en iyi seçim olduğunu ifade etti. Windows Mobile işletim sisteminin ise geçmiş dönemlerini göz önünde bulundurarak Android’in açık ara üstünlük kurduğunu belirtti.

Bu noktada şirketin mobil işletim sistemi konusunda şansını daha fazla zorlamayacağı ve Android’le mutlu bir iş ortaklığı yaptığı belli oluyor. Özellikle iOS ve Android gibi işletim sistemlerinin olduğu pazarda zirvede bir yer edinmek oldukça zor. Huawei’nin de kendi işletim sistemini kullanmaya başlayacağını düşünürsek Microsoft’un işletim sistemi üretmesini ölü bir yatırım olarak nitelendirebiliriz.

Microsoft Surface Duo

Microsoft’un Surface etkinliğinde tanıtılan ve yeni işletim sistemi Windows 10X’ten sonra en çok ilgi gören ürünü Surface Duo oldu. Çift ekranlı olan ve tablet özellikleri taşıyan telefona Microsoft telefon demek istemiyor. Kişisel bir bilgisayar kadar gelişmiş olacak olan Surface Duo, Windows 10X ve Android işletim sistemlerinin ortak bir çalışmasıyla birleşecek.

Surface Duo performans anlamında çok iddialı olmasa da tasarım detayları ile modelin ön plana çıkması bekleniyor. 5.6 inçlik bir ekrana sahip olacak olan cihaz 360 derece menteşe sistemiyle tam ters şekilde katlanabilecek. İşletim sistemlerinin ortaklığını ortaya koyan özelliği ise iki ekrandan aynı anda farklı uygulamalar açabilecek olması. Ayrıca işlemci gücünü de Snapdragon 855’den alacak.

Microsoft’tan Android ile böyle bir işbirliği gelmesi teknoloji dünyasını sevindirdi. İki dev firma güçlerini birleştirerek ortaya yeni projeler sunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Windows 10X işletim sistemi ve çift ekranlı tablet tanıtıldı haberimizi okumak için tıklayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

HTC kripto para telefonu çıkarıyor: Exodus 1S

MacBook Pro 16 inç’le geliyor

PlayStation 5’in ilk gerçek görüntüleri sızdırıldı!

 

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir