Windows 10X işletim sistemi ve çift ekranlı tablet tanıtıldı

 Windows 10X işletim sistemi ve çift ekranlı tablet tanıtıldı

2 Ekim’de düzenlenen Surface etkinliğinde Microsoft yeni tabletleri ve Windows 10X işletim sistemini tanıttı. Cihazlar arasında ise en çok dikkat çeken, çift ekranlı olması ve yeni işletim sistemiyle çıkacak olan tablet Surface Neo oldu.

Microsoft şirketi daha önce Windows 10’un son işletim sistemi olacağını söylese de tanıtılan Windows 10X kafaları karıştırdı.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, Surface etkinliğinde Windows 10X işletim sisteminin tanıtımı da yaptı. Windows 10 tabanlı işletim sisteminin geliştirilmesinin amacı ise mobil uyumlu olarak tasarlanması.

Tablet ve akıllı telefon gibi dokunmatik ekranlı cihazlar için hazırlanan 10X, çift ekranlı cihazlara odaklandığı için aynı anda yan yana iki farklı uygulama çalıştırabilecek.

Microsoft Surface Neo

Tanıtılan cihazlardan biri olan Surface Neo tabletinin çift ekranlı olması ve yeni işletim sistemli olması dikkat çekti. Ekranın katlanabilir olması da gözden kaçmadı. 360 derece dönebilen bir yapıya sahip. Böylece cihaz dizüstü bilgisayar gibi de kullanılabilecek.

Windows 10X’in tanıtımını yapacak olan tablette başlat menüsü ve görev çubuğu bulunuyor. Yeni nesil tabletlerin öncüsü olan Surface Neo 2020 yılının yaz aylarında çıkacak.

Windows 10X

Yeni çıkacak olan çift ekranlı tablete uyumlu olan işletim sistemi için Microsoft, geriye dönük olarak Windows 10’da olan uyumluluk sorunlarına çözüm bulunduğunu belirtti. Ancak kullanıcı açısından sorunların ne kadar çözüldüğü işletim sistemi yayınlandıktan sonra belli olacak.

Akıllı cihaz ve telefonların popülerleşmesiyle beraber işletim sistemleri de tartışılmaya başlamıştı. Bu konuda çeşitli çalışma yapan firmalar oldu, akıllı cihaz ve tablet denince ise en çok kullanılan işletim sistemi Android olurken, Google başı çekti. Microsoft ise rakiplerinden çok geride kaldı. Öyle ki Microsoft Windows Mobile işletim sistemi bile çıktıktan kısa bir süre sonra sorunlar ve kullanıcı deneyimleri nedeniyle geri çekildi.

Şimdi ise Microsoft, Windows 10X ile beraber hem sektörde adından bahsettirip hem de zirveye yerleşmeyi amaçlıyor. Yeni tanıttığı tabletlerle de fazlasıyla iddalı görünüyor. Sonuçları önümüzdeki 1 sene içinde daha net anlaşılacak.

Microsoft şirketinin başarı öyküsünü ve tarihini okumak için tıklayın.

 

İlginizi Çekebilir

iPhone 6s ve 6s Plus için tamir programı başlatıldı

Xiaomi Mi 9 Lite Türkiye’de satışa sunuldu

Samsung Galaxy A20s’in özellikleri ve fiyatı

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir