Microsoft ve Google Korona’dan kaçıyor

   Microsoft ve Google Korona’dan kaçıyor

  Teknoloji devleri Microsoft ve Google, Çin Halk Cumhuriyeti’nde çıkan ve neredeyse tüm ülkeyi etkisi altına alan virüs nedeniyle ülkeden ayrılmayı planlıyor.

  Korona virüsü adıyla bilinen COVID-19 virüsü, ülkede yaşamı kısmen durdurmuştu. Bundan en çok etkilenenler ise Çin’de üretim yapan büyük firmalar oldu. Özellikle Apple’ın yılın ilk çeyreğinde hedeflenen cironun çok altında kalacağını açıklaması durumun ciddiyetini gözler önüne seriyordu.

  İş gücünün ucuz olması ve büyük bir teknoloji pazarı olması nedeniyle Çin, büyük teknoloji firmalarının ilk tercihiydi. Çıkan virüsün bir şehirdeki yaşamı tamamen durdurması, tüm ülkeye yayılması nedeniyle yatırımcılar, iş akışının devamını sağlayabilmek için yavaş yavaş ayrılıyor.

  Çıkan virüsün Çin ekonomisini de büyük ölçüde etkilediğini söyleyebiliriz. Yakın zamanda Samsung da Güney Kore’deki fabrikasında virüs çıkması nedeniyle üretime ara vermişti.  Büyük firmaların üretimi durdurması, şubeleri kapatması, ülkedeki ekonomik düzene büyük ölçüde zarar verdi.

  Microsoft ve Google yeni pazar arayışını hızlandırıyor

  Nikkei Asian Review’in haberine göre Microsoft ve Google, telefon, bilgisayar ve teknolojik aletlerin üretiminin devamı için Çin’den ayrılma kararı aldı. Güneydoğu Asya ülkelerine yerleşmeyi planlayan şirketlerin önündeki en ciddi iki seçenek ise Vietnam ve Tayland.

  Google’ın yeni cihazı olan Pixel 4A’nın üretimi de bu yüzden başlayamamıştı. Şirketin Vietnam’daki partnerlerinin üretimi yapacağı duyuruldu. Google’a yakın kaynaklar tarafından şirketin üretim sırasında Çin’deki fabrikayı tamamen Vietnam’a taşıyacağı belirtildi.

  Aynı şekilde Microsoft da üretimi devam eden Surface modeli ve bilgisayarlar için Vietnam’a yönelmeyi planlıyor.

  Tedarik zinciri yöneticileri tarafından Vietnam’daki iş hacminin ileride büyüyeceği ve büyük bir pazar haline geleceği öngörüldü.

  Virüs Çin’in ekonomisini batırabilir mi?

  Daha önce Trump’ın Çin’e ticaret yasağı uygulaması, şirketlerin üretimlerini başka ülkelere taşıması yolunda ilk adımdı. Çünkü Çin’in üretim konusunda büyük olmasının yanı sıra ABD de dünyanın en büyük pazarlarından biriydi.

  Daha sonra COVID-19 adı verilen virüsün çıkması, ülkedeki üretimi neredeyse tamamen durduracak bir olay olması, büyük şirketlerin iş akışının devamını sağlayabilmek için Çin’den ayrılmasını büyük ölçüde etkiledi.

  Microsoft, Google ve Apple gibi firmaların Çin’den ayrılması, ülke ekonomisi adına çok olumlu haberler olduğu söylenemez. Ancak Çin’in ekonomisi batar mı yaşamadan göremeyiz.

  Korona Virüsünün Çin’i ve Dünya’yı ne kadar etkileyeceği konusunda sizler de fikrinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

   

  Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

   

  İlginizi çekebilir

  Microsoft Meksika’ya 1.1 milyar dolarlık yatırım yapıyor

  Google Çeviri yeni bir özellik getiriyor

  Simpsonlar kripto paraları konu aldı

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir