Instagram beğenileri gizlemeye hazırlanıyor

 Instagram beğenileri gizlemeye hazırlanıyor

Instagram, şu sıralar 6 ülkede test ettiği gönderi beğenileri gizleme özelliğini bir hafta içinde ABD’deki kullanıcılar için yeni güncelleme ile kullanıma sunacak.

Instagram CEO’su Adam Mosseri dün, San Francisco’da düzenlenen konferansında yeni özelliğin açıklamasını yaptı. Yeni özelliğin yayınlanmasının en temel nedeni ise platformdaki rekabeti en aza indirmek. Kullanıcıların ilgi ve beğeni görme hırsından kaynaklı duyulan kaygı ve stresi azaltmak amaçlanıyor.

Bu özelliğin yolda olduğu ve hazırlandığı bir süredir biliniyordu. Instagram’ı aktif olarak kullananlar kişiler tarafından pek olumlu tepkiler almadığı için vazgeçildiği ve uygulanmayacağı düşünülüyordu. Ancak Instagram’ın istikrarlı bir şekilde testlere devam etmesinden vazgeçilme ihtimalinin pek yüksek olmadığı görünüyor.

Yeni özellik geçtiğimiz Nisan ayında Kanada’da test edilmeye başlamıştı. İki ay içinde İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bazı kullanıcılara kullanıma açılmıştı. Ayrıca Facebook da Eylül ayında Avustralya’da aynı özelliği kendi platformu için test etmeye başladı.

Bildiğimiz gibi Instagram ve Facebook kardeş platform konumundalar.

HypeAuditor isimli sosyal medya analisti, yeni özellik ile beraber kullanıldığı bölgelerde popüler içerik üreticilerinin gönderilerindeki beğeni sayılarında gözle görünün bir düşüş yaşadığını belirtti. İstatistiklere göre 5.000 ila 20.000 arasında takipçisi olanların gönderilerinin beğeni sayıları bulundukları ülkeye bağlı olarak yüzde 3 ile yüzde 15 arası bir düşüş gösterdi.

En büyük düşüş ise 100.000 ila 1 milyon arasında takipçisi olan içerik üreticilerinin gönderi beğenilerinin yüzde 28.33’ünü kaybettiği Brezilya’da meydana geldi.

Teknoloji haberleri konusunda dünyaca ünlü haber platformu TechCrunch’ın haberine göre çok yakın bir zamanda bu özellik tüm dünyaya yayılacak.

Kaynak

 

İlginizi çekebilir

Pubg Mobile’a yeni güncelleme geldi!

Netflix CEO’sundan Apple TV+ açıklaması

Elon Musk’ın bir haftalık kazancı dudak uçuklattı

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir