Üçüncü çeyrek akıllı telefon satış raporları yayınlandı

 Üçüncü çeyrek akıllı telefon satış raporları yayınlandı

Yılda dört kere çeyrek açıklaması yapılıyor. Bu yılın üçüncü çeyrek akıllı telefon satış raporları yayınlandı. Akıllı telefon satışlara ait satış detaylarını veren rapor detaylarını beraber inceleyelim.

Üçüncü çeyrekte 5 marka ve diğerleri olarak ayrıştırılan satışlara göre 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 358.3 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşti. Bu rapora göre zirvenin sahibi Samsung oluyor arkasından ise Huawei geliyor. Tahmin edilenin aksine Apple lider konumda değil. Apple 3. sırada yer alıyor.

 

 

Satış miktarlarına baktığımızda Xiaomi‘nin geri planda kaldığı söylenebilir. Neredeyse her hafta bir telefon çıkarıp akıllı telefon piyasasında her kesime hitap etmeyi hedefleyen şirket amaçlarına pek ulaşamamış gibi görünüyor. Samsung’un zirvede yer alması ise normal olarak kabul ediliyor. Samsung‘un satışlarının dışında akıllı telefonlar için ürettiği ekranlar rakipleri tarafından da kullanılıyor. Sektördeki lider firma 78.2 milyon adet akıllı telefon satışıyla gözle görülür bir farkla 1. sırada yer alıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, Eylül’de tanıtılan iPhone 11 satışlarının iyi gittiğinden bahsetmişti ve asıl etkinin 2020 yılının ilk çeyrek raporunda görüleceğini söylemişti. Apple’ın üçüncü sırada yer almasının sebebi uzmanlara göre artan fiyatlar. Apple sadece ülkemizde değil Amerika Birleşik Devletleri’nde bile pahalı olarak kabul ediliyor.

Oppo ülkemizde Sıla ile çekimleri gerçekleştirilen reklamıyla ses getirdi. Dünya genelinde de satışlarını giderek arttırarak piyasadaki payını arttırıyor.

Huawei ise ABD-Çin ticaret savaşından olumsuz etkilendi fakat ürettiği cihazlar ve alt markası Honor’un satışlarıyla ikincilik koltuğunda yer alıyor.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Instagram beğenileri gizlemeye hazırlanıyor

Netflix CEO’sundan Apple TV+ açıklaması

Twitter’a önemli bir özellik geliyor

 

 

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir