IDC, giyilebilir teknoloji ürünlerinin üçüncü çeyrek sonuçlarını raporladı

IDC, giyilebilir teknoloji ürünlerinin üçüncü çeyrek sonuçlarını raporladı

ABONE OL 

International Data Corporation, (IDC) tüketici teknoloji kategorisini Wearables kapsamına giyilebilir ürünlerin artan popülaritesi odaklanarak, bu yılın üçüncü çeyreği için yeni bir rapor yayınladı. Endüstri bu yıl, 2018’in aynı dönemine göre üçüncü çeyrekte giyilebilir ürünler için yüzde 94,6’lık bir büyüme kaydetti.

Büyümenin büyük bir kısmı, piyasanın yeni gözdelerinden olan AirPod’lar tarafından sahipleniliyor. Apple tarafından popüler hale gelen, diğer markaların da yatırım odağı olan kablosuz kulaklıklar bu yıl, özellikle üçüncü çeyrekte satışlarda büyük artış yaşadı.

IDC Giyilebilir Araştırmalar Direktörü Tamon T. Llamas tarafından “Giyilebilir ürünler pazarı için temassız ürünler yeni bir pazar haline geldi. Satıcıların kulaklık girişlerinin akıllı telefonlardan çıkarması, kablosuz kulaklıklara doğru ilerlemesini sağlamasıyla başladı. Ses deneyimini arttıran veya genişleten ek özellikler içeren ürünler geliştirilmeye devam etti. Üretimin artmasıyla da fiyatlarda önemli ölçüde düşüşler oldu.” açıklaması yapıldı.

Apple, giyilebilir kategorideki pazar payında dünya lideri oldu ve 2018 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 195.5’lik 19.5 milyon satışla piyasanın en büyük artışını yaşadı. Üçüncü çeyrekte pazar payının yüzde 35’ine sahip oldu.

Bu artışta ise Apple Watch ve Airpods’ların popülaritesinin geçen yıla göre istikrarlı bir şekilde artması etkili oldu.

Xiaomi, kategorideki ikinci sırayı elinde tutuyor ve bu çeyrekte 12.4 milyon sevkiyat ile yıllık yüzde 66.1 büyüme ve yüzde 14.6 pazar payı görüyor.

Samsung, 2019’daki aynı çeyrekte 2018’den gelen 3,2 milyon adete kıyasla 8,3 milyon adet sevkiyatla ve yüzde 9,8 pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Hangi ürünler satılıyor?

Raporda, giyilebilir ürünler içindeki alt kategorilerin tam olarak büyümekte olduğu bir dökümü sunulmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, kulaklık girişi olmadan gelen akıllı telefonlar ile endüstri yakalanırken, kablosuz kulaklıklar pazarda yer sahibi olmaya başladı. Yılın üçüncü çeyreğinde 11,8 milyona kıyasla 3. çeyrekte toplam 40,7 milyon sevkiyat gerçekleşti.

Kulaklıkların ve akıllı saatlerin artışlarını aynı oranda olması dikkat çekiyor. Bu yıl üçüncü çeyrekte kulaklıkların satılma oranı 40.7 milyon sevkiyat ile pazarın yüzde 48.1’ini karşılıyor. Spor ürünleri ve akıllı saatlerin satışının birbirine yakın olması görünüyor.

Kaynak

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Çin Merkez Bankası Blockchain kullanmaya başladı

Mac Pro satış tarihi ve fiyatı belli oldu

Sony Xperia 3 çok iddialı geliyor!

“IDC, giyilebilir teknoloji ürünlerinin üçüncü çeyrek sonuçlarını raporladı” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir