Google bankacılık sektörüne giriyor

Teknoloji devi Google bankacılık sektörüne giriyor. Teknolojiye dair birçok konuda çalışmaları bulunan ve birçok sektörde faaliyet gösteren Google bankacılık sektörüne de girerek faaliyet alanlarını genişletiyor. Citibank ile ortak bir çalışma gerçekleştirecek olan Google insanları şaşırtacak bir girişimin peşinde. Teknolojiye dair her alanda bulunmaya çalışan bu alanlara bir yenisini ekliyor.

Google Rakiplerini Takip Ediyor

Apple ve Facebook‘un ardından bankacılık ve finans sektörüne giriş yapmayı planlayan Google müşterilerine vadesiz bir hesap sunacak. ”Cache” yani önbellek anlamına gelen bir proje ismiyle karşımıza çıkacak olan Google, Apple gibi bir kart vermek yerine müşterilerinin banka kartı gibi kullanılabilecekleri bir vadesiz hesap sunuyor olacak. Oluşturulan bu hesaplar Citibank hesabı gibi görünecek. Bunun dışından bu girişim hakkında detaylı bir bilgi bulunmuyor. Üst düzey Google yöneticisi Caesar Sengupta ortaklık ile ilgili şunları söyledi:

”Bankalar ve finansal sistemle derin bir ortaklık kurmak üzerine bir yaklaşım sergileyeceğiz”

Google, Kullanıcılarına Ne Sunacak?

Google bankacılık sektörüne giriyor ve  kullanıcılarına sunacağı hesap karşılığında herhangi bir ücret talep edip etmeyeceği henüz belli değil. Ancak bu hizmeti Apple gibi sunabilir. Şöyle ki Apple Card, iPhone’lara entegre bir edilip birlikte çalışabiliyor. Google’da aynı şekilde vereceği bu hizmeti Google Pay aracılığıyla kullanıcılarına sunacak. Ancak Google’da Libra gibi engellerle uğraşmak zorunda kalabilir. Çünkü devletler alternatif ödeme sistemlerine pek sıcak bakmıyorlar.

 

Bu gelişmeden sonra akıllara Twitter geldi. Ancak Twitter CEO’su Jack Dorsey bu konuya önceden açıklık getirmişti. Twitter’ın herhangi bir ödeme sistemi ve kripto para çıkarmayacağını belirten Dorsey, bu sektöre girmeyeceklerini belirtmişti. Google’ın bu girişiminin teknoloji firmaları arasındaki rekabeti iyice kızdırması bekleniyor. Google gerçekten benzeri olmayan bir teknoloji şirketi olduğunu bu şekilde kanıtlıyor. Çünkü sosyal medya (Youtube), arama motoru (Google), Haritalar, telefon üretimi ve daha bir sürü alanda hizmet veriyor. Yaptığı yatırımların karşılığını fazlasıyla alan Google geçtimiz yıl 137 milyar dolar gelir elde etmişti.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Çin’in Blockchain yatırımları artıyor

Facebook yeni bir ödeme sistemini duyurdu

İsviçre’de kripto para bankası açıldı

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir